Chemiczka z UwB zdobyła ponad 1,8 mln zł na badania nad lekami na raka jelita grubego

Chemiczka z UwB zdobyła ponad 1,8 mln zł na badania nad lekami na raka jelita grubego

Dr Sofia Gama z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku zdobyła grant w wysokości 1 838 780 zł w konkursie OPUS Narodowego Centrum Nauki. Będzie poszukiwać nowych leków przeciwnowotworowych na raka jelita grubego.

Jak wyjaśnia chemiczka, rak jelita grubego to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Jest drugą przyczyną zgonów z powodu raka w Europie (dane WHO) i trzecim najczęściej rozpoznawanym rakiem w Stanach Zjednoczonych (dane American Cancer Society). Na rozwój choroby wpływa wiele nieprawidłowości metabolicznych.

Jedną z nich jest szlak metaboliczny tryptofanu. Tryptofan jest aminokwasem egzogennym o różnorodnych funkcjach fizjologicznych, odgrywającym fundamentalną rolę w regulacji układu odpornościowego, ośrodkowego układu nerwowego i układu nerwowego przewodu pokarmowego, o znaczącym wpływie na mikroflorę jelitową. Ze względu na jego znaczenie fizjologiczne nie dziwi fakt, że brak równowagi pomiędzy poziomem tryptofanu i jego metabolitów jest związany z wieloma różnymi chorobami człowieka, m.in. rakiem. Zaburzenia metaboliczne tryptofanu wpływają m.in. na zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. To prowadzi do stanu zapalnego, który z kolei przyczynia się do progresji raka jelita grubego i odwrotnie: rozwój tego nowotworu powoduje stan zapalny, który zmienia homeostazę bakterii jelitowych wpływając na metabolizm tryptofanu – tłumaczy dr Sofia Gama.

W swoich badaniach chemiczka chce szczegółowo przebadać metabolity tryptofanu, a także kompleksy, jakie tworzą one z obecnymi w naszym organizmie metalami.

Wykorzysta do tego celu zróżnicowane techniki i metodologie. Będą to m.in. badania termodynamiczne oraz badania biologiczne. Dr Sofia Gama chce m.in. sprawdzić, czy kompleksy metabolitów tryptofanu z metalami mogą zmienić drogi metaboliczne tego aminokwasu. Czy są w stanie zmienić florę fizjologiczną człowieka. Czy są cytotoksyczne dla występujących w jelicie bakterii oraz czy mogą przyczynić się do śmierci komórek rakowych.

Dr Gama liczy, że taka wiedza przyczyni się do opracowania nowych leków na raka jelita grubego.

 

Red. Uniwersytet w Białymstoku

Fot. UwB

Uniwersytet w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy