„Choinkobranie” w Przewalance 18-19 grudnia

Jak co roku leśnicy zapraszają po naturalne, ekologiczne choinki. Większość nadleśnictw rozpocznie sprzedaż drzewek w najbliższą sobotę i niedzielę.

Na dwudniowe (18-19 grudnia) choinkowe zakupy zaprasza białostockie Nadleśnictwo Knyszyn.

– Wspólne poszukiwania i wycinanie swojej choinki to przede wszystkim doskonała zabawa i przygoda dla całej rodziny. Do domu przyniesiemy ze sobą pachnącą choinkę oraz wyjątkowe wspomnienia – mówi Nadleśniczy Janusz Mikoś.

„Choinkobranie” to nowa formuła naszej świątecznej akcji „Choinka prosto z lasu”.

Jak co roku pracownicy Nadleśnictwa Knyszyn będą czekać na plantacji leśnej w Przewalance (DK8, 20 km z Białegostoku w stronę Augustowa) 18-19 grudnia 2021 r. w godzinach 9:00 – 14:00.

Zapraszamy wszystkich, dużych i małych, rodziny z dziećmi. Każdy może przyjechać, wybrać drzewko i własnoręcznie je ściąć. Do wyboru są świerki pospolite i kłujące różnej wielkości. Stroik także będzie dostępny.

Cennik choinek znajduje się tutaj. Regulamin przebywania na powierzchni plantacji oraz poradnik uczestnika jest zamieszczony poniżej w materiałach do pobrania.

W związku z ogłoszonym na terenie kraju stanem pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 prosimy o zapoznanie się z aktualnymi wytycznymi GIS. Nadleśnictwo zapewni środki do dezynfekcji. Zadbajmy o to, abyśmy mogli spokojnie i zdrowo spędzić święta w gronie najbliższych.

Leśnicy zapewniają, że w razie problemów pomogą wyciąć i zapakować choinkę. Ważne! Należy pamiętać, żeby wziąć ze sobą narzędzie do wycięcia drzewka – siekierkę czy piłę do drewna.

Cena drzewka, jak dodają leśnicy, pokrywa koszty hodowli, a jeśli jest ono już wycięte to także jego pozyskania i transportu z lasu.

Sprzedaż choinek będzie prowadzona na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Wystarczy sprawdzić na stronie bądź profilu regionalnej dyrekcji LP lub najbliższego nadleśnictwa dokładną lokalizację punktu.

Warto pamiętać, że drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni, czyli plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek.
Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, np. będzie tam założona szkółka leśna.

Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7 – 8 lat, gdy osiągną wysokość 3 – 3,5 m.


Na przykład w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 ha plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerka, który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym, a także ozdobne gatunki iglaste, takie jak świerk srebrzysty i jodła koreańska.


Świerk pospolity czy jodła pospolita to standardowe gatunki, które są kupowane jako bożonarodzeniowe drzewka. Jednak są także rejony, gdzie nie jodła czy świerk jest pożądanym drzewkiem, a sosna zwyczajna.

Łącznie w nadleśnictwach na terenie Polskich istnieje ok. 1 tys. ha plantacji choinkowych. Leśnicy tuż przed świętami pozyskują ok. 100 tys. drzewek. I tak nadleśnictwa z krośnieńskiej dyrekcji LP planują sprzedać  5,6 tys. choinek, tam już pozyskano 3,7 tys. świerków, reszta to jodły i sosny.

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

Nadleśnictwo Knyszyn

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy