Ciechanowiec. 41. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich

Już po raz 41. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zorganizowało Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich

W sobotę (3.12) w konkursowych przesłuchaniach gry na ligawce – w czterech kategoriach wiekowych – zmierzyło się pięćdziesięcioro uczestników. Uroczyste ogłoszenie wyników i koncert galowy zaplanowano w niedzielę (04.12) po godz. 12.

 

Wyniki 41. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego są już dostępne na stronie muzeum.

Gratulujemy zwycięzcom!

Konkurs odbywa się zawsze w pierwszy weekend grudnia, a jego pomysłodawcą był pierwszy dyrektor Muzeum Rolnictwa Kazimierz Uszyński.

W połowie lat 70-tych odnalazł drewnianą trąbę pasterską, czyli ligawkę i postanowił odrodzić tradycję adwentowego grania na tym instrumencie na Podlasiu i Mazowszu.

W kolejnych latach formułę wydarzenia rozszerzono na cała Polskę, a w konkursie pojawiły się także inne trąby drewniane (rogi pasterskie, góralskie trombity, kaszubskie bazuny).

Obecnie – poza koronną kategorią ligawek, rozgrywaną w czterech kategoriach wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy) – konkurs odbywa dla każdego rodzaju trąb drewnianych osobno, a dodatkowo również w kategorii inne instrumenty pasterskie.

Najmłodsi jego uczestnicy są w wieku przedszkolnym, najstarsi przekroczyli 80 rok życia.

Podczas każdej edycji rywalizacji towarzyszą występy kapel i zespołów ludowych. W tym roku, poza gośćmi z polskich gór i z Kaszub, wystąpią także zespoły ze Słowacji i ze Szwajcarii.

 

Red. M.L.

Fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy