Ciechanowiec. Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej

Te tradycyjne przygotowuje się z gałązek wierzby. W symbolice kościoła jest ona znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności. Ścina się je w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. Palmy wielkanocne. Dziś, po raz 23, można było je podziwiać w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu! Zachwycały barwami, wielością elementów i kunsztem wykonania.

Muzeum Rolnictwa Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej ogłasza od 1997 roku. Wszystko po to, by zachować tradycję ich robienia. Co roku rozstrzygnięcie konkursu następuje w Niedzielę Palmową. Wszyscy twórcy, wraz ze swoimi palmami, spotykają się w ciechanowieckim kościele na mszy świętej i uczestniczą w uroczystej procesji. Po jej zakończeniu spotykają się w Muzeum Rolnictwa, gdzie następuje wręczenie nagród.

W trzpień tradycyjnej palmy wplata się bukszpan, barwinek, borówkę, cis. Dekoruje się kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatami.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęconą palmę wkłada się za święty obraz lub przybija nad drzwiami wejściowymi. Ma tym samym chronić ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem. Bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym i podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj. Krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami. Poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem. Wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

W tym roku do konkursu zgłoszono 589 palm wykonanych w 40 placówkach

Udział mógł wziąć w nim każdy. Przy ocenie palm komisja, zgodnie z regulaminem konkursu, brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją oraz ogólny wygląd  i efektowność kompozycji. kwiatkami.

Organizatorem  XXII Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej było Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy