Czy szkoły w Gminie Choroszcz będą zamknięte?

Jak wynika z najnowszych danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku (na dzień 30.09.), obecnie w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy potwierdzono 115 zakażeń koronawirusem. Kolejnych 101 zakażonych jest w choroszczańskim Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby”. Infekcję wykryto tam u pensjonariuszy, jak i u pracowników placówki.

– Na dzień dzisiejszy w DPS w Choroszczy mamy potwierdzonych 101 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 57 mieszkańców, 43 osoby z personelu i 1 osoba z kontaktu – powiedziała portalowi Podlaskie24.pl dr Iwona Sienkiewicz z WSSE w Białymstoku. – Jeśli chodzi o szpital, to na chwilę obecną mamy 115 potwierdzonych zakażeń, w tym u 87 pracowników, 122 pacjentów i 7 osób z kontaktu.

Zobacz też: Duże ognisko wirusa w Choroszczy. Czy cały powiat trafi do żółtej strefy?

Szkoły w Gminie Choroszcz zostaną zamknięte?

Czy w związku z powyższym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, zmianie ulegnie tryb pracy szkół w gminie Choroszcz? Zapytaliśmy o to Urszulę Glińską, rzecznika prasowego burmistrza Choroszczy.

Na chwilę obecną w szkołach w Gminie Choroszcz u żadnego nauczyciela czy pracownika oświaty, ani wśród uczniów nie stwierdzono przypadku zakażenia COVID-19. W takiej sytuacji, zgodnie z procedurami wprowadzonymi tuż na początku roku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie ma wskazań do tego, by którejkolwiek z klas zmieniać tryb pracy na edukację zdalną, ani tym bardziej zamykać szkół. Zatem w tej chwili szkoły w gminie Choroszcz pracują w tradycyjnym trybie stacjonarnym wyjaśnia Urszula Glińska. I w tym miejscu trzeba pochwalić dorosłych i przyznać, że dużą zasługę w utrzymaniu dobrej kondycji szkół i stacjonarnego trybu nauczania mają odpowiedzialni dorośli – rodzice, którzy zatrzymują w domach dzieci podziębione lub chore. Bardzo poważnie podchodzą do zalecenia, by nie puszczać do szkół dzieci mogących potencjalnie zarażać innych.

Szkoły w gminie Choroszcz, zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami, pracują według wprowadzonych standardów reżimu sanitarnego.

Do budynków szkół wchodzą tylko uczące się zdrowe dzieci, i uczący tam zdrowi nauczyciele. Zarówno rodzice, jak i opiekunowie odprowadzają dzieci pod szkołę, i na dziedzińcu szkoły czekają na swoje pociechy po lekcjach. Dzieci i nauczyciele przychodzą do szkoły, i poruszają się w szkole w maseczkach lub przyłbicach. Po rozpoczęciu lekcji chętni uczniowie, którym ciężej jest wytrzymać przez 45 minut lekcji w masce, mogą maseczki zdjąć. Nauczyciele pracują w maseczkach przez cały czas.

Przeprowadzona we wrześniu pierwsza Rada Rodziców odbyła się poza budynkiem szkoły – na dziedzińcu szkoły. Wrześniowe zebrania z rodzicami były rozłożone na kilka dni. Rodzice z wychowawcą spotykali się w osobnych pomieszczeniach. Utrzymywano konieczny dystans społeczny, zastosowano przerwy pomiędzy poszczególnymi grupami, przeprowadzono wietrzenie i dezynfekcję powierzchni w pomieszczeniach (aula i sala gimnastyczna). Rodzice zostali zobowiązani do zakrywania ust i nosa. Czas spotkań został ograniczony do minimum. W kolejnych miesiącach dyrekcja szkoły planuje zmodyfikować formę wywiadówek i wprowadzić telefoniczne dyżury konsultacyjne nauczycieli, z którymi w ten – zdalny sposób, będą mogli porozumieć się zainteresowani rodzice lub opiekunowie.

Klasy szkolne są przestrzeniami tylko i wyłącznie danej społeczności uczniowskiej. To nauczyciele zmieniają klasy przychodząc do uczniów na konkretne przedmioty (oczywiście nie dotyczy to zajęć wychowania fizycznego). Każda społeczność klasowa ma „przyporządkowaną” własną przestrzeń, w której przebywa podczas lekcji. Podczas przerw uczniowie także są proszeni o poruszanie się blisko klas, a nie jak dotąd – po całej szkole, po to, by nie tworzyć tłumnych zgromadzeń. Klasy są wietrzone, a uczniowie uczulani, by utrzymywać między sobą dystans społeczny.

W całej siedzibie szkół ustawione są punkty z miejscami do dezynfekcji rąk – są one łatwo dostępne dla uczniów. Uczniowie nieustannie są edukowani i uczulani w kierunku częstego mycia i dezynfekcji rąk oraz generalnie: dbania o higienę osobistą.

Pomieszczenia szkolne są wietrzone. Codziennie przeprowadzana jest dezynfekcja miejsc, w których uczniowie przebywają i które często dotykają (tj. poręcze schodów czy drzwi, klamki, blaty itp.).

 – W szkołach, w gminie Choroszcz, zostały wdrożone wszelkie zalecenia Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie przeciwdziałania zakażeniom COVID-19. Podobnie Gmina Choroszcz już od pierwszych dni pandemii, czyli od marca br. stosuje wszelkie środki ostrożności, o których szeroko informuje mieszkańców i których na każdym kroku uczula, by ich przestrzegać – mówi Urszula Glińska.

 

Jak skontaktować się z Urzędem Gminy Choroszcz?

Gmina Choroszcz zachęca mieszkańców by kontaktować się z Urzędem osobiście tylko w sytuacjach bezwzględnie koniecznych. Rekomendowany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.

Interesanci przyjmowani są pojedynczo, po telefonicznym umówieniu się z pracownikiem merytorycznym. Kontakt jest tylko w maseczkach lub przyłbicach zakrywających nos i usta – obowiązek ten dotyczy w równym stopniu interesantów, jak i pracowników magistratu. W urzędzie zostały zastosowane również ochronne transparentne ścianki i zasłony ograniczające kontakt pracowników i interesantów.

Tuż przy wejściu do Urzędu została ustawiona skrzynka podawcza, do której trafia korespondencja, która zanim dotrze w ręce pracowników, przechodzi konieczną kwarantannę.

W siedzibie urzędu, w miejscach szczególnie często uczęszczanych, zostały wprowadzone dystrybutory z płynem do dezynfekcji rąk. Codziennie pomieszczenia i miejsca częstego kontaktu są dezynfekowane (tj. klamki, blaty, poręcze schodów czy drzwi).

Wstrzymane zostały do koniecznego minimum umawiane spotkania z Burmistrzem oraz z kierownictwem Urzędu. Rekomendowany jest kontakt telefoniczny lub mailowy. Podobnie sesje Rady Miejskiej odbywają się bez udziału osób postronnych, z zewnątrz; uczestnicy sesji (radni, kierownictwo Urzędu, pracownicy obsługujący sesję) uczestniczą w sesji odseparowani (za zachowaniem dystansu społecznego), w maseczkach. Do dyspozycji są maseczki i płyny do dezynfekcji rąk.

Ograniczyliśmy do koniecznego minimum masowe flagowe wydarzenia gminne (np. XXXI Jarmark Dominikański czy XXI Dzień Ogórka w Kruszewie). Wydarzenia te odbyły się w plenerze i ze zdecydowanie ograniczoną liczbą wystawców, z kolei uczestnicy podlegali koniecznej szczegółowej rejestracji tuż przy wejściu. W podobnym trybie organizowane były inne pomniejsze wydarzenia w gminie Choroszcz, tj. Narodowe Czytanie i inne – dodaje rzeczniczka.

 

Na stronie internetowej Gminy Choroszcz powstała zakładka „Epidemia Covid-19.

 

Są tam informacje, porady, ostrzeżenia”, za pomocą której staramy się na bieżąco informować mieszkańców o najnowszych zaleceniach instytucji rządowych dotyczących pandemii COVID-19. Najnowsze dyspozycje służb sanitarnych przekazujemy również poprzez media społecznościowe  – profil Facebook „Choroszcz Nasza Rezydencja – przypomina rzeczniczka. – We współpracy z Wojewodą Podlaskim placówki oświatowe (przedszkola) otrzymały pokaźny zasób środków dezynfekcyjnych; wspólnie z seniorami z Gminy Choroszcz uczestniczyliśmy w procesie szycia maseczek wielorazowego użytku – osobiście bezpłatnie dostarczaliśmy te maseczki chętnym seniorom z terenu gminy Choroszcz.

Panująca w naszym kraju oraz na całym świecie pandemia SARS-CoV-2 jest dla nas wszystkich nowa mówi Urszula Glińska. – Niemal z każdym tygodniem uczymy się jej reguł. Niemniej staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, by jej przeciwdziałać. A obecna sytuacja w Choroszczy, związana z wykryciem ognisk koronawirusa Sars-Cov-2 w dwóch instytucjach z pewnością na nowo podniosła naszą czujność. Jednak wierzymy, że całość jest względnie rozpoznana i kontrolowana. Wiemy jednak, że nic nie zrobimy, jeśli wszyscy jako społeczeństwo nie będziemy poważnie traktować zaleceń Sanepidu i stosować się do nich. Przecież tak naprawdę wiele zależy od nas samych – od naszej odpowiedzialności, zarówno za siebie, jak i za drugiego człowieka. Dlatego od początku pandemii uczulamy naszych mieszkańców oraz interesantów, by bezwzględnie stosowali się do obowiązujących zaleceń: trzymali konieczny dystans, zakrywali usta i nos, unikali zatłoczonych miejsc. Absolutnie nie bagatelizujemy aktualnej sytuacji w Choroszczy. Bacznie obserwujemy ją i jeśli trzeba będzie podjąć bardziej zdecydowane kroki, uczynimy to na pewno dodaje rzeczniczka burmistrza Choroszczy.

 

Zobacz też: 46 ofiara koronawirusa i 57 nowych przypadków zakażenia w Podlaskiem

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Podlaskie24.pl

WSSE w Białymstoku / Urszula Glińska Urząd Miejski w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy