Czy to koniec problemu śmieci w Studziankach?

Sortownia śmieci w Studziankach nie może już przyjmować nowych śmieci, ale stare pozostały

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję marszałka województwa podlaskiego z grudnia 2020 r. o wykreśleniu Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami (CIGO) w Studziankach z Listy Instalacji Komunalnych w województwie podlaskim. Tym samym zakład nie może przyjmować śmieci.

– To bardzo dobrze, że sortownia śmieci w Studziankach nie może przyjmować śmieci. Pozostał jednak problem śmieci, które tam jeszcze są – mówi burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.

Sortownia w Studziankach (gmina Wasilków) od lat spędzała sen z powiek mieszkańcom, samorządowcom i strażakom.

Miał powstać prężnie działający zakład, zapewniający miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców, a powstał palący problem. Od lat (od 2012 r.) dochodziło tu do pożarów, a kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku wykazywały nieprawidłowości. Zamknięcia kłopotliwego zakładu domagał się samorząd i mieszkańcy Wasilkowa.

Burmistrz Adrian Łuckiewicz od początku kadencji zwracał się z prośbą o pomoc i interwencję w sprawie nieprawidłowości w CIGO w Studziankach, a co za tym idzie zamknięcia zakładu. Pisał do premiera, a także poszczególnych ministrów – ministra sprawiedliwości, środowiska, klimatu, wiceministra MSWiA. O problemie śmieci pisał także do prezesa Najwyższej Izby Kontroli, a także do posłów, senatorów, marszałka województwa podlaskiego, sejmiku województwa podlaskiego, wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, wojewody podlaskiego, policji, i prokuratury.

Zwracał w nich uwagę, że instalacja w Studziankach nie spełnia wymagań ochrony środowiska, a gromadzenie odpadów odbywa się w sposób nieprawidłowy, natomiast wybuchające ciągle pożary stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Domagał się zamknięcia zakładu i usunięcia zalegających odpadów. W sumie kilkadziesiąt próśb, apeli, wniosków.

W połowie października 2018 r. marszałek województwa podlaskiego cofnął pozwolenie zintegrowane na eksploatację instalacji do przetwarzania i gromadzenia odpadów CIGO w Studziankach.

Decyzję tę podtrzymało też Ministerstwo Środowiska. Jednak jej wykonanie wstrzymał sąd, nakazując ponowną analizę sprawy. Spółka nadal funkcjonowała, a w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy na terenie zakładu znowu dochodziło do poważnych pożarów.

W lutym ub.r. Ministerstwo Klimatu podtrzymało decyzję marszałka województwa o cofnięciu spółce pozwolenia na przetwarzanie i gromadzenie odpadów.

W lutym również radni z klubu „Nasz Wasilków” rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją do marszałka województwa w sprawie wydania decyzji zobowiązującej posiadacza odpadów składowanych na terenie CIGO do niezwłocznego ich usunięcia. Po kilku tygodniach, z uwagi na pandemię koronawirusa, dalsza zbiórka podpisów odbywała się online.

Petycję podpisało 550 osób.

W połowie lipca ubiegłego roku na wniosek dwóch pań sołtys doszło do spotkania mieszkańców z przedstawicielami spółki MPK Pure Home (Gracjan Sasim, Elżbieta Rudnicka, Arkadiusz Pliszka), władzami gminy Wasilków i prezesem spółki Czyste Środowisko, Tomaszem Piotrowskim. Przedstawiciele spółki zapewnili m.in., że do końca roku 2020 uprzątną wszystkie zalegające w CIGO odpady. Od tamtej pory sytuacja się trochę poprawiła, jednak odpady pozostały.

 

 

 

 

Red. M.L.

Fot. UG w Wasilkowie

Zespół ds. promocji Gminy Wasilków

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy