Donald Tusk: Kultura i sztuka zasługują na lepsze traktowanie


„Kultura i sztuka zasługują na lepsze traktowanie” – mówił w środę (22.06) na konferencji zorganizowanej przed Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku Donald Tusk. Odniósł się także m.in. do ponownego zaprzysiężenia Adama Glapińskiego na prezesa NBP: „Będzie przez kolejne lata psuł naszą gospodarkę. Będzie wykorzystywał to stanowisko dla własnych interesów i nie zrobi nic, by uchronić budżety polskich rodzin”

Lider PO przyjechał do Białegostoku w związku z uroczystością nadania prof. Leonowi Tarasewiczowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To ceniony w świecie malarz pochodzący z województwa podlaskiego

„Twórcy tacy jak Leon Tarasewicz to najlepsi możliwi reprezentanci Polski, którzy naprawdę wpływają na wizerunek naszego kraju” – mówił na konferencji w Białymstoku Donald Tusk.

Szef PO wcześniej uczestniczył w uroczystości nadania prof. Leonowi  Tarasewiczowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.

ZOBACZ: Prof. Leon Tarasewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

Donald Tusk powiedział, że prof. Leon Tarasewicz to „wybitny człowiek, nasz przyjaciel, jeden z najwybitniejszych malarzy współczesnych” nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Profesor Tarasewicz pochodzi z Białostocczyzny. Jest także reprezentantem mniejszości białoruskiej w Polsce, działaczem tego środowiska. Uroczystość nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się w południe na tej uczelni.

„Znaczenie, wpływ, reputacja Polski, naszej kultury, to jest coś bardzo wymiernego. Nie muszę nikogo przekonywać, że takie osoby jak Leon Tarasewicz to są najlepsi możliwi reprezentanci Polski. I to są ludzie, którzy naprawdę wpływają na wizerunek Polski, i to w bardzo wielu wymiarach” – mówił Donald Tusk.

Polityk przypomniał przy tej okazji żądania PO ws. 20% podwyżki wynagrodzeń, także dla ludzi kultury i sztuki. Podkreślił, że chodzi zarówno o wielkich artystów, jak i osoby, które pracują w szkołach, domach kultury, muzeach, i w administracji samorządowej.

„Wszędzie w Polsce mamy gotowych do pełnego poświęcenia swojego czasu i swojej aktywności sprawie polskiej kultury, polskiej sztuki. To są także ludzie, których dzisiaj kondycja finansowa jest naprawdę opłakana” – mówił Donald Tusk.

Nawiązując do uroczystości na Uniwersytecie w Białymstoku Tusk wskazał, że wszystkich jej uczestników poruszyły słowa o tym, że „kultura, sztuka, ludzie sztuki, to jest nasz największy skarb”. I ludzie ci zasługują na lepsze traktowanie, pomoc ze strony państwa.

 „Kreatywne myślenie rodzi się najlepiej na pograniczach etnicznych tam, gdzie nic nie jest jednoznaczne. Tam gdzie z różnorodności ludzie potrafią wyciągnąć to, co najcenniejsze” – podkreślał Tusk.

„My naszą kulturę narodową, taką autentyczną potęgę polskiej kultury, polskiej sztuki budujemy od wieków na skrzyżowaniu kultur. Na skrzyżowaniu różnych etni. Na skrzyżowaniu różnych języków, tradycji” – mówił przewodniczący PO nawiązując także do Leona Tarasewicza.

Powiedział również, że ma czasem wrażenie, iż „o takich diamentach” jak Leon Tarasewicz trzeba „głośniej przypominać” w Polsce niż na zachodzie Europy.


Lider PO podczas konferencji w Białymstoku odpowiadał też na pytania dziennikarzy. Dotyczyły one m.in. ponownego zaprzysiężenia prezesa Adama Glapińskiego na prezesa NBP, a także przyłączeniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

Przewodniczący PO tłumaczył, że Polacy „dopiero zaczną odczuwać złą politykę Adama Glapińskiego”.

„Chciałbym, aby ludzie u władzy nie realizowali własnych interesów. Glapiński przez kolejne lata będzie psuł gospodarkę. Dziwię się jego tupetowi i bezczelności” – powiedział Donald Tusk.

Na pytanie dotyczące zachowania posłanki Klaudii Jachiry podczas zaprzysiężenia prezesa Adama Glapińskiego na prezesa NBP, szef PO odparł, że nic na ten temat nie może powiedzieć. Wyjaśnił, że nie obserwował jej zachowania, bo w tym czasie był na uroczystości nadania prof. Leonowi  Tarasewiczowi tytułu doktora honoris causa. Dopytywany jednak, czy rozrzucanie imitacji banknotów w Sejmie jest godne posłanki KO, odpowiedział:


Każde zachowanie, każde działanie, każdy apel, który skróciłby męki Polaków, które są konsekwencją rządów Glapińskiego, jest godne pochwały„.

Donald Tusk był również pytany o realizację „kamieni milowych” i odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

„Ja wiem, że premierowi do głowy nie przychodzi, że te pieniądze są potrzebne Polakom. Tak długo jak Ziobro i Morawiecki będą rządzić, tak długo Polska będzie miała problemy. Kiedy patrzę na te ich bezmyślne kłótnie, to opadają mi ręce” – powiedział polityk.

Donald Tusk pytany był też o wejście Ukrainy do Unii Europejskiej.

„Po pierwsze, trzeba wygrać tę wojnę. Ale ja nie mam wątpliwości, że jeśli Europa przetrzyma kryzys tożsamości, to dożyjemy czasów, kiedy Ukraina dołączy do państw UE” – podsumował przewodniczący PO.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy