Dotacje PFRON dla podlaskich samorządów

Do siedmiu podlaskich samorządów trafi łącznie 2 352 777 mln zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dotacje otrzymają: Białystok, Łomża, Suwałki, powiat sokólski i białostocki, a także gminy Radziłów i Czyżew.

Pieniądze z PFRON zostaną przeznaczone na remonty i dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. w szkołach, poradniach, świetlicach wiejskich, i na boiskach piłkarskich. Dzięki temu poprawi się dostępność obiektów, a tym samym wzrośnie aktywność osób z niepełnosprawnościami.

 

Zarząd Województwa Podlaskiego, w imieniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przekazał pierwszym czterem samorządom fundusze na pomoc niepełnosprawnym. W piątek (7 czerwca) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku, umowy podpisali samorządowcy. 

 

 Mamy też świadomość jak wysokie są koszty dostosowania obiektów do wymagań zgodnych z przepisami prawa dotyczącymi dostępności budynków. Mam nadzieję, że pieniądze, które państwo otrzymacie pozwolą sprawnie zrealizować inwestycje” – mówił przed podpisaniem umów Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł na projekt rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 51 dostało miasto Białystok. Zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński  poinformował, że pieniądze ze środków PFRON zostaną przeznaczone na zakup windy przy sali gimnastycznej i remont łazienek.

 

Dotację z PFRON w wysokości 210 tys. zł  powiat sokólski przeznaczy na przebudowę Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Jak podkreślał starosta sokólski Piotr Rećko, „dzięki funduszom w siedzibie palcówki powstaną nowe sale dydaktyczne do zajęć rehabilitacyjnych”.

 

Trzecim z samorządów, który otrzymał dofinansowanie z puli PFRON jest gmina Czyżew. Dzięki dotacji, w Rosochatem Kościelnym zostanie przebudowana świetlica.

Będą się tam odbywały zajęcia aktywizujące mieszkańców, także tych niepełnosprawnych. Powstanie też zaplecze sanitarno-szatniowe przy pobliskim boisku. Dostosowanie szatni i toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych pozwoli im na czynny udział w zajęciach sportowych” – mówiła burmistrz Czyżewa Anna Bogucka.

Na realizację zadania gmina Czyżew otrzymała 280 tys. zł dofinasowania.

 

Kolejnym przedsięwzięciem, realizowanym z pomocą środków z PFRON jest adaptacja budynku po byłej szkole podstawowej w Mścichach na Dom Pomocy Społecznej. Gmina Radziłów otrzymała na ten cel ponad 205 tys. zł. Wójt gminy Krzysztof Milewski zapowiedział, że przeznaczy te środki na montaż windy, a także na wykonanie podjazdów przy budynku powstającego Domu Pomocy Społecznej w Mścichach.

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy