Duży Pożar lasu w Nadleśnictwie Bielsk w Leśnictwie Kleszczele

Duży Pożar lasu w Nadleśnictwie Bielsk w Leśnictwie Kleszczele

17.05.2024 o godzinie 12:59 aplikacja „Smoked” działająca w Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym Nadleśnictwa Bielsk wykryła dym lokalizując go lesie w leśnictwie Kleszczele w oddziale 103.

Dyspozytor PAD powiadomił leśniczego, który już jechał w kierunku dymu. Pożar został potwierdzony, powiadomiono straż pożarną i nadleśniczego.

Zadysponowano wszystkie środki nadleśnictwa: całą służbę terenową i pracowników administracyjnych oraz 2 samoloty w dyspozycji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i policyjny helikopter Black Hawk. Wiatr utrudniał działanie samolotom, a dym utrudniał widoczność.

Pożar udało się opanować około godziny 17 dzięki sprawnym działaniom licznych jednostek państwowej straży pożarnej i ochotniczych oraz samolotom czarterowanym przez Lasy Państwowe i helikopterowi policji. Statki powietrze wykonały łącznie kilkanaście zrzutów wody (samolot gaśniczy Dromader tankuje ok. 2000 l).

Wstępnie oszacowano powierzchnię pożaru na 9,98 ha.

Spłonął niestety samochód gaśniczy OSP Kleszczele.  Najprawdopodobniej nie zdążył odjechać po przerzuceniu przez wiatr ognia w jego pobliże. Nadal trwa gaszenie i dogaszanie pożaru w Leśnictwie Kleszczele. Teraz trwa narada służb ratowniczych ustalająca nocne pilnowanie pożarzyska.

Szanowni Państwo w regionie jest bardzo sucho. Na mapie zagrożenia pożarowego od dzisiejszego rana jest najwyższy stopień zagrożenie pożarowego. Silne wiatry panujące w okolicach pożaru przerzucają ogień utrudniając akcje gaśniczą. Ściółka jest bardzo sucha – ostrzega rzecznik RDLP Jarosław Krawczyk.

Idąc do lasu musimy zachować ostrożność.

Array

Red. OKO

Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

Jarosław Krawczyk

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy