Dwa miliony złotych dla Białegostoku na cyfryzację

Dwa miliony złotych – Cyfrowa Gmina w Białymstoku

  Miasto Białystok otrzymało 2 miliony złotych z programu Cyfrowa Gmina. Ogłosił to w  piątek na konferencji prasowej w Białymstoku  Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

To szczególnie ważne wsparcie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Musimy działać także na polu cyberbezpieczeństwa, ponieważ atak Rosji jest widoczny również w sieci za pomocą ataków hakerskich – zaznaczył minister Adam Andruszkiewicz.

To bardzo ważne, że wsparcie w wysokości 26 milionów złotych w ramach programu „Cyfrowa Gmina” trafiło do wszystkich gmin województwa podlaskiego – dodał.

Wsparcie jest przeznaczone na cztery obszary:

– Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania.

– Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.

– Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych,

 

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Dotychczas, ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), na cyfryzację w  podlaskich gminach trafiło ponad 113 milionów zł.

W ramach tej kwoty trzech operatorów telekomunikacyjnych zaprojektuje i wybuduje sieć światłowodową do szkół i gospodarstw domowych, na terenach szczególnie oddalonych i trudnych.

Łącznie do szerokopasmowej sieci nowej generacji o przepustowości co najmniej 100 MB/s zostaną podłączone 302 jednostki oświatowe i 48 218 gospodarstw domowych w województwie podlaskim.

Program „Cyfrowa Gmina” to projekt finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU.

Red. OKO

Fot. Adam Andruszkiewicz

na podst. mat. prasowych

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy