W Podlaskiem znowu witamy Nowy Rok

 Dziś Podlaskie znowu świętuje sylwestra. Szczodry wieczar, światy, bohaty wieczar, hohotucha – to określenia wieczoru poprzedzającego nowy rok w kalendarzu juliańskim. Takim kalendarzem posługuje się cerkiew prawosławna w Polsce.

Prawosławni żegnają stary rok trzynastego stycznia. Istnieje kilka nazw tej imprezy. Jedni mówią na nią „Małanka” (od Melanii, która świętuje imieniny wraz z Sylwestrem), a drudzy – „szczodry wieczar” (czyli z języka białoruskiego – „szczodry wieczór”). Uważa się, że to określenie ma swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich, kiedy w czasie najkrótszej nocy w roku obchodzono „Szczodre Gody” oraz, że ta „szczodrość” pochodzi od bogactwa potraw na noworocznym stole.

W regionie odbywa się wiele zabaw, organizowanych przez środowiska mniejszości czy cerkiewne bractwa. W niektórych miejscowościach zachowała się jeszcze tradycja noworocznych psikusów.

Trzynastego i czternastego stycznia w województwie podlaskim zniesiony jest zakaz używania sztucznych ogni i petard – w klubach rozbrzmiewa głośna muzyka, Lokalne rozgłośnie, jak Radio Białystok czy Radio Racja nadają audycje okolicznościowe.

I tak dziś już od 18.00 w Polskim Radiu Białystok ,,Sczodry wieczar”.  Podobną audycję, Noworoczny Koncert Życzeń, przygotowuje nadające z Białegostoku Białoruskie Radio Racja.Początek 18.05. Będzie się można bawić aż do rania czyli cełu nocz.;-)

 

Red. OKO

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy