Gen. Jakubaszek: stan wyjątkowy pomógł w pewnym ustabilizowaniu sytuacji na granicy


Gen. Jakubaszek: stan wyjątkowy pomógł w pewnym ustabilizowaniu sytuacji na granicy

Odnotowaliśmy pewną stabilizację sytuacji na granicy polsko-białoruskiej – powiedział komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej gen. bryg. Andrzej Jakubaszek. Jego zdaniem pomogło w tym w szczególności wprowadzenie stanu wyjątkowego, a także wsparcie Straży Granicznej przez wojsko i policję.

Komendant Jakubaszek podczas konferencji prasowej w centrum prasowym na Podlasiu powiedział, że na pograniczu nastąpiła pewna stabilizacja. Zwrócił uwagę, że polskie służby już od pięciu miesięcy starają się sprostać kryzysowi na granicy. „Robimy to skutecznie. W sposób doraźny stworzyliśmy cały system organizacyjny, logistyczny, finansowy i kadrowy, który pozwoli nam na zorganizowanie szybkiego i sprawnego współdziałania” – mówił generał.

 

Podkreślił przy tym, że Straż Graniczna została skutecznie wsparta przez wojsko i policję. „To zostało zrobione w sposób szybki, sprawny i tak skuteczny, że odnotowaliśmy pewną stabilizację” – oświadczył. Zastrzegł jednak, że trudno mówić o zbliżaniu się do kresu kryzysu.

 

Jakubaszek podkreślił, że na uspokojenie sytuacji wpłynęło m.in. wprowadzenie stanu wyjątkowego. „Wiele kontrowersji budził stan wyjątkowy. Z punktu widzenia organizacyjnego i taktycznego jasno trzeba powiedzieć: +To absolutnie pomogło w ustabilizowaniu sytuacji na odcinku granicy. Spowodowało, że mogliśmy działać sprawniej i bezpieczniej dla ludności pogranicza+” – mówił.

 

Jak dodał, stan wyjątkowy uspokoił sytuację na samej granicy i ludność pogranicza.

 

Generał poinformował też, że największe nasilenie prób nielegalnego przekroczenia granicy przeniosło się trochę na południe. „W zasadzie na granicę sąsiedztwa woj. podlaskiego z woj. lubelskim, gdzie codziennie dochodzi od mniejszych czy większych prób grupowych przekroczeń granicy” – dodał.

 

W piątek zainaugurowano działalność centrum prasowego dla mediów relacjonujących sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Ośrodek znajduje się we wsi Popławce położonej między Sokółką i Kuźnicą (Podlaskie). To lokalizacja poza terenem przygranicznym objętym ograniczeniami obowiązującymi od 1 grudnia.

 

Od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

 

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią.(PAP)

 

 

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy