Historyczna przysięga Terytorialsów

Po raz pierwszy ochotnicy zostali zaprzysiężeni na nowy sztandar. Przysięgę złożyli żołnierze z batalionów w Białymstoku, Hajnówce, Łomży i Suwałkach. Była to rekordowa, pod względem liczebnym, przysięga w tym roku.

 

Niemal 190 ochotników złożyło w sobotę (28.09.) przysięgę wojskową na sztandar wręczony dzień wcześniej dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomirowi Kocanowskiemu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

Była to piąta, w tym roku, przysięga podlaskich Terytorialsów. Uroczystość zakończyła rekordowe, pod względem liczebności, szkolenie podstawowe, które rozpoczęło się 13 września. Zaprzysiężenie odbyło się na terenie kampusu Politechniki Białostockiej. Wzięli w nim udział żołnierze ze wszystkich pododdziałów brygady, a dodatkową okazją do tego była prezentacja sztandaru, który został wręczony 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej 27 września – w 80. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego oraz Święto WOT.

 

„Czuję, że to przełomowy moment w życiu brygady i żołnierskim życiu wielu z nas. Dziś, po raz pierwszy w Białymstoku, prezentujemy sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej” – mówił w powitaniu płk. Sławomir Kocanowski.

 

Przysięgę na sztandar złożyło czterech Terytorialsów reprezentujących bataliony lekkiej piechoty (blp) wchodzące w skład 1PBOT: 11 blp w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży i 14 blp w Hajnówce. Dowódca brygady, zwracając się do nowych żołnierzy, przytoczył słowa Józefa Piłsudskiego:

 

„Zaszczytnym jest dzieło żołnierza, a najwięcej zaszczytnym jego życie, poświęcone w całości innym, nie sobie, życie, które ma w sobie najmniej egoizmu”.

 

Do uczestników przysięgi listy skierowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W imieniu ochotników składających przysięgę przemówienie wygłosiła studentka Politechniki Białostockiej szer. Julia Januszkiewicz.Przysięga była też okazją do wręczenia awansów i wyróżnień. Odznaki pamiątkowe 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymali m.in. kombatanci – żołnierze Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: kpt. Adam Dubrawski, kpt. Jan Nomejko i por. Jan Bielenia.

 

W wydarzeniu uczestniczyli także amerykańscy żołnierze z Gwardii Narodowej na czele z ppłk. Markiem O’Neillem, dowódcą Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz pojazdów tworzących tzw. moduł zadaniowy – używany w reagowaniu kryzysowym.

Red. M.L.

Fot. DWOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy