Innowacyjne, laserowe szkolenie Terytorialsów

Ponad 400 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoli się na poligonach w Nowej Dębie i Orzyszu z użyciem Laserowego Systemu Strzelań.

Innowacyjny Laserowy System Strzelań bardzo podnosi realizm działań taktycznych.

Dwutygodniowe szkolenia zintegrowane są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz WOT, raz w roku, musi je ukończyć. Najczęściej są one prowadzone na poligonie.

Od 16 września – równolegle na poligonach w Nowej Dębie i w Orzyszu – ćwiczą Terytorialsi z czterech pododdziałów brygady: 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku,12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach, 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce oraz kompanii wsparcia.

Dzięki uprzejmości wykładowców z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu podczas szkolenia używany był Laserowy System Strzelań (LSS). Składa się on ze wskaźników laserowych montowanych na etatowej broni oraz zespołu czujników umieszczanych na hełmach i specjalnych kamizelkach. Dzięki temu żołnierze ćwiczący epizody taktyczne, z wykorzystaniem ślepej amunicji, na bieżąco otrzymują informacje nie tylko o skuteczności „ognia”. Są informowani też o liczbie rannych czy wręcz o rodzaju odniesionych ran. Te dane są na bieżąco zbierane od wszystkich ćwiczących i zapisywane w programie umożliwiającym ich dokładną analizę. W ten sposób, oprócz szkolenia strzeleckiego, sprawdzane są jednocześnie umiejętności z zakresu dowodzenia czy medycyny pola walki.

System jest bardzo pomocnym narzędziem dla dowódców, ponieważ pozwala na gorąco przeprowadzić ocenę skuteczności działań (tzw. after-action review) i wyciągać wnioski przed przejściem do dalszego szkolenia.


Oba szkolenia zintegrowane potrwają do 29 września.

Red. OKO

Fot. 1PBOT

1PBOT

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy