Jakie Podlaskie po 2020?- rozmowy o funduszach UE

Samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele rządu rozmawiali o rozwoju województwa podlaskiego po roku 2020. To część konsultacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Ta strategia to nasz drogowskaz do  skutecznego wydawania unijnych pieniędzy.

Uczestnikiem konsultacji był wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, który obiecał więcej pieniędzy dla „obszarów zmarginalizowanych”.

,,Ten program dla nas to szansa na rozwój, ale i powstrzymanie ciągle zmniejszającej się liczby mieszkańców naszego regionu. Sporo osób wyjeżdża, musimy wyrównać kwestię zarabiania – dysproporcja miedzy zarobkami Warszawy i Białegostoku jest dość znaczna, podobnie jak i między mieszkańcami Białegostoku a innymi miejscami regionu.”- mówił wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Po prezentacji założeń Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR), dyskutowano o planowanych rozwiązaniach.

Głos zabrał między innymi wójt gminy Łomża Piotr Kłys, który pytał o konkrety. Chciał wiedzieć ile będzie pieniędzy unijnych i na co. Prowadzący prezentacje Krajowej Strategii  Robert Dzierzgwa mówił :

„Na stole negocjacyjnym z UE  jest propozycja  o 23% mniejsza niż w poprzednim okresie programowania. Czyli co czwarte euro będzie trzeba odjąć, ale za mniejsze pieniądze będziemy robić więcej.Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w UE, że Polska jest w stanie zwiększyć swoją składkę na Fundusz Spójności. Zmieniła się też strategia wydawania pieniędzy z tego funduszu. Rząd najpierw pyta na co potrzebne są pieniądze, które przyśpieszą rozwój województwa i ile ich potrzeba a dopiero potem stara się o konkretne fundusze. W przeciwieństwie do strategii wcześniejszej, która wyglądała w praktyce : mamy fundusze unijne i teraz trzeba na coś je wydać.”

Przedsiębiorcy wskazywali na problemy z pracownikami. Przedstawiciel ministerstwa rozwoju i inwestycji Robert Dzierzgwa przyznał, że czeka nas ,,demograficzne tsunami i brak pracowników, co  może spowodować w przyszłości zamknięcie wielu przedsiębiorstw”.

Ratunkiem na to ma być:

-automatyzacja

-imigracja

-aktywizacja zawodowa osób starszych

I na to wszystko rząd chce przeznaczyć pieniądze z Unii z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rozmowy z Radą Europy zaczną się od połowy 2020. Do tego czasu województwa i rząd muszą razem ustalić ile pieniędzy unijnych chcą wydać i na co a potem zapisać to w Krajowej Strategii.

Rządowe konsultacje będą trwały do 23 stycznia.

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. redakcja

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy