Jakie straty powoduje wiosenne wypalanie traw i jakie kary za to grożą?


Wypalanie traw nie poprawia jakości gleby, a wręcz przeciwnie – przyczynia się do obniżenia rolniczej i ekologicznej wartości gruntów. Powoduje wyjałowienie i zubożenie gleby, ponieważ zostaje wypalona warstwa próchnicy. Niestety, te argumenty nie docierają do ludzi, czego efektem co roku są liczne pożary

Wypalanie traw przez wielu rolników niestety nadal uważane jest za dobry sposób użyźnienia ziemi. Jest jednak dokładnie odwrotnie. Pożary niszczą glebę i rośliny. Powodują śmierć pożytecznych zwierząt. Są trudne do opanowania. Ogień często przenosi się na domy i inne budynki. Tak było kilka dni temu…

W środę (23.03) wczesnym popołudniem strażacy zostali wezwani do pożaru traw na nieużytkach rolnych w Budach koło Michałowa. Ogień zagrażał zabudowaniom oraz lasowi. Po krótkim czasie zajął już budynki mieszkalne i gospodarcze. Spłonęło 13 budynków. Straty oszacowano na 1,5 mln zł.

ZOBACZ: Wielki pożar przy Zalewie Siemianówka. Spłonęły trawy, lasy i domki letniskowe

W akcji gaśniczej wzięło udział 100 strażaków, 27 samochodów, śmigłowiec i dron. Zobaczcie zdjęcia filmowe 👇

Państwowa Straż Pożarna co roku od 1 marca przypomina ludziom, żeby nie wypalać traw

Nie można wypalać traw, ponieważ dym zawiera wiele substancji szkodliwych i dla ludzi, i dla zwierząt. Ale to niejedyny powód, dla którego wypalania traw należy zaprzestać. Niestety corocznie apele strażaków nie docierają do społeczeństwa.

 Prowadzimy kampanię społeczną „Stop wypalaniom traw”. Niestety, patrząc na statystyki jakie już w tym roku mamy – prawie sto pożarów na terenie powiatu białostockiego, gdzie strażacy uczestniczyli w gaszeniu pożaru traw, bądź nieużytków rolnych, nasze apele nie są do końca właściwe – powiedziała portalowi Podlaskie24.pl mł. kpt. Agnieszka Walentynowicz-Niedbałko z KM PSP w Białymstoku. – W ludziach dalej widnieje przeświadczenie, że wypalanie traw użyźnia glebę. Jest wręcz odwrotnie – podkreśla mł. kpt. Agnieszka Walentynowicz-Niedbałko. – Wypalanie traw niszczy faunę i florę, oraz doprowadza do dużych pożarów. W ostatnich dniach mieliśmy przykład takiego pożaru, gdzie powierzchnia jego została oszacowana na 60 hektarów. Zniszczeniu uległy nieużytki rolne, lasy, oraz 13 obiektów budowlanych, w tym domki mieszkalne, domki letniskowe i zabudowania gospodarcze. Wypalanie traw nie prowadzi do urzyźniania, tylko do wyjaławiania [gleby – red.] – podkreśla funkcjonariuszka straży pożarnej.

Podczas wypalania traw uszkodzona zostaje mikrofauna i mikroflora. Owady oraz inne małe żyjątka giną w płomieniach. Choćby dżdżownice, które spulchniają ziemię. Mikroflora jest natomiast niezbędna do utrzymania równowagi biologicznej w biocenozie. Giną pożyteczne owady, takie jak pszczoły, trzmiele, biedronki, a także ptaki i ssaki żyjące na łąkach.

Ogromne koszty akcji gaśniczych

Pożary przenoszą się także na lasy, czego tragicznym przykładem mogą być gigantyczne pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym, które w kwietniu 2020 r. objęły ponad 5200 hektarów łąk bagiennych i lasów. Oznacza to olbrzymie straty przyrodnicze, ale też finansowe – na pokrycie kosztów akcji przekazano prawie 8 mln z budżetu państwa, a brało w niej udział 1500 strażaków, ponad 300 ratowników i żołnierze WOTu.

 

Co grozi za wypalanie traw?

Za podpalanie łąk grożą też kary – od grzywny do nawet 10 lat więzienia

Zgodnie z obowiązującym prawem za wypalanie traw, za urządzanie ognisk w miejscach do tego nie przeznaczonych przez służby leśne, grożą kary grzywny do 5 tys. złotych, oraz nawet kara pozbawienia wolności od jednego roku do 10 lat – przestrzega kpt. Agnieszka Walentynowicz-Niedbałko.

Wypalanie traw przez rolników grozi też utratą możliwości uzyskania dopłat bezpośrednich.

Red. Monika Lenczewska

Fot. KPP PSP Białystok

ARiMR

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy