„Jesus Christ Superstar” – najsławniejsza rock opera świata na scenie OiFP

Przedpremierowy pokaz medialny musicalu „Jesus Christ Superstar” A. Lloyda Webera na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej odbył się 26 lutego. Premiera już 29 lutego.

 

 

– Po wielkich sukcesach „Upiora w Operze”, po bardzo niezwykłym dla mnie sukcesie w tym sezonie „Barona Cygańskiego” z absolutnie niekłamaną radością pragnę zaprosić Państwa na kolejną premierę tego sezonu. A mianowicie musicalu wszechczasów: „Jesus Christ Superstar” A. Lloyd Webbera – mówi Ewa Iżykowska-Lipińska, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Łezka w oku się kręci, kiedy posłuchamy tej muzyki. Wracamy do epoki Hipisów. Do epoki, która może powinna być dla nas troszeczkę natchnieniem, bo zbliżamy sie do Wielkanocy. Też z tego powodu w tym terminie pokazujemy Państwu ten musical po to, żeby może z innego punktu widzenia, ale mimo wszystko, natchnąć się formą refleksji na tematy religijjne, ale poglądane z pozycji musicalu jakże specyficznego, bo rokowego – dodaje szefowa Opery.

Przejmujące songi, pełna symboli scenografia, wspaniała muzyka, choreografia i aktorstwo

Akcja spektaklu rozgrywa się w ciągu siedmiu dni przed ukrzyżowaniem Jezusa i ukazana jest z bardzo bliskiej, ludzkiej perspektywy. Twórcy przedstawienia, Jakub Wocial i Santiago Bello, zawarli w nim przesłanie moralne otwarte na każdego. Przejmujące songi, pełna symboli scenografia, wspaniała muzyka, choreografia i aktorstwo poruszają do głębi i zmuszają do refleksji.

„Jesus Christ Superstar” to spektakl, w którym około 80 procent scen jest napędzanych ruchem – mówi Santiago Bello, współreżyser oraz choreograf. – Gamę emocji przedstawiają choreografie, które momentami mogą być niebezpieczne dla samych tancerzy. W tym spektaklu łączy się klasyczny broadwayowski jazzowy taniec standardowy w każdym musicalu i taniec współczesny, to co w Polsce nazywacie teatrem tańca. On pomaga nam budować sceny aktorskie – wyjaśnia Santiago Bello.

Musical, jak podkreśla szefowa OiFP, to przede wszystkim ludzie go tworzący, czyli obsada, a ta jest złożona z młodych talentów.

W rolę Judasza wciela się Łukasz Zagrobelny. W OIFP zadebiutował rolą doktora Żywago.

Jestem szczęśliwy, że po raz kolejny mogę być na tej scenie. Cieszę się, że mogę się zaprezentować w arcytrudnej roli – mówi Łukasz Zagrobelny. – Rola jest spełnieniem marzeń wielu wokalistów nie tylko musicalowych, bo w tej partii zawiera się wszystko to, o czym wokaliści marzą, żeby zaprezentować na scenie. To ogromna dawka emocji i bardzo wymagające śpiewanie – dodaje.

Drugim odtwórcą tej roli jest Jakub Wocial, natomiast jednym z dwóch aktorów wcielających się w rolę Jezusa jest Michał Grobelny.


To drugi raz, kiedy śpiewam w musicalu i to wielki stres i trema. Ale z taką obsadą, produkcją i muzyką na żywo, to nie może się nie udać – mówi Grobelny. – Wiadomo jak ciężka jest ta rock opera i jak emocjonalna, ale obiecuję, że damy z siebie wszystko – zapewnia Artysta.

Gram rolę nieszczęśliwie zakochanej kobiety, łagodnie poprowadzonej przez reżysera – mówi Dorota Białkowska, która wciela się w postać Marii Magdaleny. – Pieśń „Jak mam go pokochać” wydaje się łatwa, ale trzeba w nią włożyć tyle emocji i nie zgubić przy tym techniki śpiewania. Od początku szukamy w tym spektaklu prawdy. Moja Maria Magdalena chce nieść spokój i chciałaby nie być grzesznicą i kochać Jezusa – dodaje.

„Jesus Christ Superstar” – spektakl oparty na emocjach

Obsadę stworzyliśmy z artystów Opery Podlaskiej i zaprosiliśmy artystów z całej Polski. Od początku nasz spektakl budujemy na autentyczności emocji, które wynikają z dramaturgii i z muzyki – mówi Jakub Wocial, reżyser rock Opery. – Nie ma w nim scen mówionych. To 100 minut śpiewu – dodaje reżyser.

Mamy fantastyczny skład instrumentalny – chwali się Jan Stokłosa, kierownik muzyczny spektaklu. – To rozbudowany skład perkusyjny. Układamy wszystko brzmieniowo i mamy nadzieję, że muzycznie wszystkich porwiemy.

Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar” odbędzie się w sobotę, 29 lutego 2020 roku o godz. 19:00 w OiFP przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku.

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

OiFP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy