Kontrola CBA w szpitalu w Bielsku Podlaskim. Jest zawiadomienie do prokuratury

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli zamówień na implanty i endoprotezy w szpitalu w Bielsku Podlaskim skierowało do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza – członka komisji przetargowych.

Zawiadomienie dotyczy zamówień na dostawę do szpitala potrzebnych przy operacjach ortopedycznych implantów artroskopowych i endoprotez przynasadowych. Całkowita wartość objętego kontrolą zamówienia w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim wynosiła 6,2 mln zł.

Rzecznik prasowy białostockiej prokuratury okręgowej prok. Łukasz Janyst potwierdził w środę (31 lipca) w rozmowie z PAP, że zawiadomienie CBA wpłynęło do prokuratury

– ” Wynik tej kontroli są analizowane przez prokuratora referenta i w najbliższym czasie podjęta zostanie decyzja co do ewentualnego wszczęcia śledztwa w przedmiotowej sprawie” – wyjaśnił rzecznik.

O nieprawidłowościach stwierdzonych podczas prowadzonej przez CBA kontroli powiadomiony został także starosta bielski jako kierujący organem tworzącym szpital.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski powiedział PAP, że działania w Bielsku Podlaskim prowadzili funkcjonariusze departamentu postępowań kontrolnych białostockiej delegatury CBA.

– „Kontrola dotyczyła podejmowania i realizacji decyzji dotyczących zamówień publicznych na te implanty i endoprotezy” – dodał.

W trakcie kontroli CBA stwierdziło naruszenie przy przetargu zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, a także zasady obiektywizmu i bezstronności, zawartej w Prawie zamówień publicznych – wynika z informacji PAP. Parametry techniczne sprzętów medycznych w opisie przedmiotu zamówienia zapisano tak, że w praktyce mógł je spełnić tylko jeden wykonawca.


– „Po przejrzeniu dokumentów przetargowych okazało się, że w opisie zamówienia zastosowano nawet znak towarowy konkretnego producenta, nie podając przy tym minimalnych parametrów dla zamienników” – powiedział PAP Brodowski.

Agenci CBA sprawdzili, który z członków komisji przetargowej przygotował załącznik z parametrami technicznymi

– „Okazało się, że ich autor – lekarz – ściśle współpracował z podmiotami dostarczającymi wyroby medyczne” – wyjaśnił naczelnik. „Otrzymywał za to wynagrodzenie” – dodał.

Zaznaczył, że mimo to w wymaganych podczas przetargów oświadczeniach o bezstronności pisał, że nie ma powodów do wykluczenia go z udziału w postępowaniach.

Brodowski powiedział PAP, że prowadzący kontrolę agenci CBA nie negowali zasadności, by ten lekarz specjalista miał bezpośredni dostęp do nowatorskich technik medycznych i ich praktycznego zastosowania z użyciem unikalnych materiałów i sprzętu. Zwrócili jednak uwagę, że ta współpraca z firmami medycznymi miała dla niego również wymiar finansowy.

Red. Marta Śliwińska

Fot. CBA

Rynek Zdrowia/PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy