Kościół wspiera działania przeciwko rozszerzaniu się koronawirusa

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce. Zmarła 57-letnia kobieta, u której stwierdzono koronawirusa – poinformował w czwartek (12.03.) wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. Dotychczas w Polsce zdiagnozowano ponad 50 przypadków zarażenia SARS-Cov-2.

 

Kościół zamierza wspierać wszelkie działania, by zapobiec rozszerzaniu się epidemii – deklaruje metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Do wszystkich parafii archidiecezji białostockiej trafił specjalny komunikat z zaleceniami na najbliższe tygodnie.

– Nie odwołujemy mszy świętych, ale proboszczom rekomendujemy rozwiązanie zaproponowane przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z zaleceniami będziemy zwiększać liczbę mszy świętych w parafiach, by nie było natłoku, by były mniejsze grupy, a wierni dalej od siebie – wyjaśnia abp Tadeusz Wojda.

Jak dotąd nie ma zalecenia, by odwoływać w parafiach rekolekcje wielkopostne dla dorosłych.

– Wiadomo już, że większe uroczystości w parafiach, jak choćby bierzmowanie, postaramy się odłożyć w czasie – dodaje metropolita. – Chodzi o to, by w pomieszczeniu zamkniętym nie było więcej niż 500 osób, dlatego będziemy się do tego zalecenia stosować.

W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach, w wielu parafiach odwołano już rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży. Nie odbędą się rownież kursy przygotowujące do bierzmowania czy wydarzenia ewangelizacyjne.

 – Ważne są zalecenia medyczne, ale też wsparcie duchowe wiernych i modlitwa – przekonuje abp Tadeusz Wojda. – Dlatego poprosiliśmy by już od najbliższej niedzieli rozpocząć odmawianie suplikacji, czyli tradycyjnej modlitwy ze słowami „Święty Boże, Święty mocny… zmiłuj się nad nami… Od powietrza, głodu, ognia i wojny…” po każdej mszy świętej. Oprócz tego zalecamy, by odprawiać nabożeństwa: Gorzkie żale czy Drogi Krzyżowe w intencji, by epidemia się nie rozprzestrzeniała – dodaje metropolita.

Jednocześnie metropolita białostocki deklaruje, że Kościół będzie modyfikował zalecenia jeśli liczba zakażonych koronawirusem w Polsce będzie rosła.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19

Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy

Konferencja Episkopatu Polski opowiedziała się za tym, aby biskupi diecezjalni udzielili dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy niektórym wiernym. Przypomniała także, że w obliczu epidemii koronawirusa w kościołach należy przestrzegać kilku zasad.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat w związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym w Polsce.

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia”, Episkopat rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca niektórym wiernym. Dyspensą mają zostać objęte:

  • osoby w podeszłym wieku,
  • osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – czytamy w komunikacie Episkopatu.

Jak pisze Episkopat – do 29 marca znak pokoju należy przekazywać bez podawania rąk. Należy też powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Kościoły powinny też zrezygnować z napełniania kropielnic wodą święconą.

W czasie mszy świętej księża i szafarze mają zachować szczególne środki higieny. Biskupi zachęcają też do przyjmowania komunii świętej „na rękę”.

 

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl

na podst. Polskiego Radia Białystok i Episkopatu Polski

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy