Krzyżewo. Fioletowe ziemniaki staną się przebojem z Podlaskiego?

Krzyżewo. Fioletowe ziemniaki staną się przebojem z Podlaskiego?

Czy ziemniak o fioletowym miąższu zyska sympatię Podlasian? Nad odmianą pracują specjaliści w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie.W styczniu tego roku do Krajowego Rejestru Odmian została wpisana pierwsza odmiana ziemniaka o fioletowym miąższu – Provita.

Coraz częściej konsumenci szukają produktów nowych i prozdrowotnych, więc odmiana ta powinna zagościć na podlaskich polach.  Z informacji hodowli wiemy, że zawarte w Provicie antocyjany, które są pochodnymi petunidyny i malwidyny, a należą do polifenolowych związków organicznych- flawonoidów, wykazują pozytywne działanie na wiele układów w naszym organizmie. Przede wszystkim wygaszają wolne rodniki i chronią nasze DNA przed uszkodzeniami, mają korzystny wpływ na profil lipidowy, oraz zwiększają wrażliwość komórek na insulinę. – przekonuje dr inż. Jolanta Puczel z SDOO Krzyżewo.

    Fioletowe ziemniaki  stymulują produkcje rodopsyny, która odpowiada za aparat wzroku, a ponadto zmniejszają zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych oraz wzmacniają naczynia włosowate. Oprócz właściwości prozdrowotnych, odmiana ta posiada dobre cechy jakościowe i ilościowe.  Zaliczana jest do grupy wczesnej, posiada bulwy okrągłe o płytkich oczkach, typ kulinarny B, zawartość skrobi około 13,5%, bulwy o średniej wielkości.- dodaje Jolanta Puczel. 

 Od tego okresu wegetacyjnego Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Krzyżewie postanowiła włączyć Provite do badań, aby sprawdzić  Wartość Gospodarczą Odmiany. Chce także zachęcić podlaskich rolników do jej uprawy.

Pytania o fioletowe ziemniaki

Jak ta odmiana będzie plonować na podlaskich polach?. Jaka będzie zawartość skrobi i porażenie przez choroby?.

 

Na te pytania odpowiedź będziemy znali jesienią tego roku. Wszystkich zainteresowanych rolników uprawą tej odmiany zapraszamy na Warsztaty Polowe organizowane przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Krzyżewie w dniach 17-18 czerwca br., podczas których będzie można uzyskać więcej informacji i zobaczyć Provitę pomiędzy innymi testowanymi odmianami ziemniaka jadalnego.-  zaprasza dr inż. Jolanta Puczel

Red. OKO

Fot. SDOO Krzyżewo

SDOO Krzyżewo

5 2 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy