Kulinarne Perły Podlasia 2019

Kulinarne Perły Podlasia 2019

Kiełbasa biebrzańska podsuszana, miód majowy leśny, kurpiowski rejbak, sękacz z Wigier – to smak tych właśnie produktów z Podlaskiego okazał się wart przyznania „Pereł 2019”. To też ich wyborny zapach wabił uczestników konferencji w Muzeum Kultury Ludowej.

,,Tradycyjna, polska, zdrowa żywność produkowana przez mieszkańców województwa podlaskiego to jest bezcenny skarb. Tego skarbu nie da się przeliczyć na jakiekolwiek pieniądze „– podkreślił wicemarszałek.

,,Podlaskie nie leży nad morzem, ale swoje perły ma i jesteśmy z nich bardzo dumni” – tak wicemarszałek Stanisław Derehajło mówił o produktach z naszego regionu nagrodzonych w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów.

Sukces dostrzegł i docenił Zarząd Województwa Podlaskiego, honorując zdobywców „Pereł 2019” podczas czwartkowej (10.10) konferencji w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Nestorka reprezentacji Podlasia – Teresa Biziewska – do Poznania po „Perłę” pojechała z sękaczem. Przepis na niego dostała od matki. W ten sposób chciała utrwalić go w ludzkiej pamięci. Podobnie jak w przypadku pierogów z babcinego przepisu, dzięki którym cieszy się już drugą „Perłą”.

,, Jestem bardzo zadowolona, taka nagroda to wielka radość, a i ludzie chętniej kupują przysmaki z „tytułami”.A ja, mimo, że 70-tka już na karku, bardzo lubię robić i pierogi, i sękacza. To taka moja rehabilitacja. ” – opowiadała producentka pierogów z Wigier.

Laureaci „Pereł 2019” to jednocześnie zwycięzcy wojewódzkiego etapu konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów z 2018 r.”

Podlaskie Perły 2019 

  • Małgorzata Wojtach (Biebrzańskie Smaki – Szpakowo) za kiełbasę biebrzańską podsuszaną wytwarzaną w sposób tradycyjny z dodatkiem soli, czosnku, pieprzu i majeranku, wędzona dymem olchowym. To druga „Perła” w dorobku laureatki, poprzednio nagrodzona została kiełbasa palcówka;
  • Małgorzata Ostapowicz (Agroturystyka Leśny Dworek w Kryłatce) – za miód majowy leśny. To trzecia „Perła” w jej kolekcji (poprzednio kapituła nagrodziła jej pasztet z dzika i leszcza w zalewie octowej). Wyróżniony miód pochodzi z przydomowej pasieki, pozyskiwany był w czasie kwitnienia leśnych malin, jeżyn i kruszyn;
  • Mionika Kosiorek-Olbryś (Zajazd Herbu Wielbut w Konarzycach) za rejbak – to kurpiowska odmiana babki ziemniaczanej z tartych ziemniaków z wędzonką i boczkiem;
  • Teresa Biziewska za sękacz, czyli ciasto pieczone na ruszcie, będące wizytówką województwa podlaskiego. Nagrodzona to wielokrotna laureatka rozmaitych konkursów kulinarnych, jej pierogi wigierskie są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych resortu rolnictwa.

Finał „Bitwy Regionów”

W kulinarnej potyczce Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski województwo podlaskie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Olend (gm. Rudka). Podlaskie gospodynie zaprezentowały

m.in. „oszukanego królika”, czyli polędwiczkę z dzika owiniętą w mięso mielone i sieć z otrzewnej. Zajęły czwarte miejsce w Polsce.

Red. OKO

Fot. Anna Augustynowicz Wrota Podlasia

na podst.Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy