Łapy. Ks. Sławomir Banach będzie patronem ronda u zbiegu ulic Granicznej, płk. St. Nilskiego-Łapińskiego i Wodociągowej

Rondo u zbiegu ulic Granicznej, płk. St. Nilskiego-Łapińskiego i Wodociągowej w Łapach będzie nosiło imię księdza Sławomira Banacha

Tak zdecydowali radni na nadzwyczajnej sesji (8.02), przychylając się do wniosku 562 mieszkańców, którzy złożyli taką inicjatywę. Wcześniej, jeszcze w ubiegłej kadencji, zabiegała o to również Rada Seniorów. Mieszkańcy w ten sposób chcieli uhonorować byłego, nieżyjącego już proboszcza Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach.

Nadzwyczajna sesja została zwołana na wniosek radnych klubu „Nasze Podlasie Koło Łapy” oraz „Niezależni Łapy” po tym, jak na styczniowej sesji radni jednego z klubów zdecydowali o zdjęciu z porządku obrad projektu uchwały w tej sprawie złożonego wtedy przez burmistrza Łap.

Sesja nadzwyczajna była w całości poświęcona sprawie nadania rondu imienia ks. Sławomira Banacha. Po dość długiej dyskusji ostatecznie 14 radnych poparło projekt uchwały, jedna osoba nie głosowała, jedna osoba była przeciw, a cztery wstrzymały się od głosu.

„Gratuluję przede wszystkim mieszkańcom, którzy zebrali 562 podpisy za tą inicjatywą i z wielkim zaangażowaniem oddali się tej sprawie. Ich głos został dziś wysłuchany. Gratuluję i dziękuję pani Elżbiecie Czyżewskiej, inicjatorce zbierania podpisów oraz pani Stanisławie Grzybowskiej, przewodniczącej Gminnej Rady Seniorów za dzisiejszą obecność i bardzo mądre słowa wypowiadane do radnych na sesji. Pomimo złej pogody panie dotarły do urzędu, uczestniczyły od początku do końca sesji oraz zabierały głos. Brawo! Dziękuję radnym za zwołanie dzisiejszej sesji nadzwyczajnej w tej sprawie, gdzie każdy radny miał okazję przedstawić swój pogląd i oddać głos” – podsumował burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski w swoim wpisie na Facebooku. „Prawda zawsze obroni się sama, ale trochę przykro, że w takich sprawach występują jeszcze podziały i niesnaski, ale mam nadzieję, że wspólne dobro naszej gminy w końcu stanie się wspólnym mianownikiem dla wszystkich” – dodał.

 

Ks. kan. Sławomir Banach w kapłaństwie przeżył 21 lat.

W latach 2010-2013 był proboszczem parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach. W 2011 r. wnętrze tego zabytkowego kościoła zostało kompleksowo wyremontowane. Podczas remontu m.in. ściany i podłoga zostały wyłożone granitowym kamieniem, renowacji doczekało się też prezbiterium i ołtarz. Odnowiono też ławki. Remont przeprowadził ówczesny ksiądz proboszcz śp. Sławomir Banach. W maju 2012 r. obchody stulecia istnienia parafii odbyły się już w odnowionych wnętrzach świątyni. We mszy świętej wziął wtedy udział nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore.

Śp. Ks. kan. Sławomir Banach w latach 2005-2010 był proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Koźle, a w latach 2013-2015 proboszczem parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie.

Zmarł 21 grudnia 2016 r. w wieku 50 lat.

 

Red. M.L.

Fot. UM Łapy

Urząd Miejski w Łapach

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy