Mnóstwo dobrych życzeń, ciepłych słów wyrażających uznanie dla mieszkańców Łap, gratulacji pod adresem władz samorządowych wszystkich kadencji, znakomici goście i wspaniały koncert symfoniczny uświetniły uroczystości zorganizowane z okazji 100. rocznicy nadania Łapom praw miejskich
Ze względu na ogromne zainteresowanie gala odbyła się 19 stycznia w Domu Kultury w dwóch osłonach i była transmitowana „na żywo”.
– Patrząc na dokonania naszych poprzedników możemy być dumni, bo mieszkańcy Łap zawsze tworzyli wyjątkową wspólnotę. Jesteśmy społeczeństwem bardzo ambitnym, pracowitym, zaangażowanym, potrafimy sobie poradzić z przeciwnościami losu. Mamy też szczęście do przyjaciół, którzy tę naszą determinację w dążeniu do celu wspierają i oferują pomoc. Jest takie powiedzenie: „cierpliwością i pracą narody się bogacą”. Myślę, że niewiele jest takich miejsc w Polsce, które wbrew ogromnym przeciwnościom losu musiały wielokrotnie walczyć o swoją małą Ojczyznę (…). Chciałbym wszystkim mieszkańcom i każdemu Łapińskiemu z osobna, podziękować za codzienny wkład i pracę dla naszego miasta, a naszym przyjaciołom za każdą pomoc i dobrą dla Łap decyzję – mówił burmistrz Krzysztof Gołaszewski. W swoim wystąpieniu pan burmistrz nawiązał też do budowy dworca kolejowego w Łapach. Pozytywną dla Łap decyzję w tej sprawie ogłoszono bowiem dzień wcześniej. – Od początku mojej służby jako burmistrza mówiłem, że w Łapach nie widzę żadnych drużyn politycznych ani partyjnych. Radnym i mieszkańcom powtarzałem, że my wspólnie razem musimy tworzyć jedną rodzinę – łapską drużynę, bo nie da się iść do przodu i być silnym na zewnątrz, jeżeli jest się skłóconym i podzielonym wewnątrz (…) Budowa dworca w Łapach powinna być pokazana jako najlepszy przykład odpowiedzialnej polityki nowoczesnego państwa i mądrości klasy politycznej – mówił burmistrz, dziękując zarówno poprzednim, jak i obecnym władzom za „ten wymarzony prezent dla Łap na stulecie”, jakim jest nowy dworzec.
Wystąpienie historyczne
Bardzo ciekawie o historii Łap opowiedział historyk Piotr Sobieszczak, wiceprzewodniczący Łapskiego Towarzystwa Regionalnego im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego. Przygotował też krótki film z archiwalnymi, niepublikowanymi wcześniej fotografiami dawnych Łap.
Film promocyjny
Goście gali mogli też obejrzeć film promocyjny o Łapach przygotowany na jubileusz i wyprodukowany przez Patryka Dawidowicza z Black Film z Białej Podlaskiej.
Film „Łapy. Miasto z duszą”
Premierę miał też film pt. „Łapy. Miasto z duszą”, w którym pojawiły się wspomnienia kilku osób o najważniejszych wydarzeniach z historii miasta. Wywiady przeprowadzili Stanisław Kosicki i Joanna Micota, a sfilmował je i zmontował w spójne dzieło Piotr Januszewicz.
Okolicznościowe medale
Jednym z ważniejszych punktów uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali osobom zasłużonym dla miasta. Sto medali na stulecie przyznano osobom z różnych środowisk, które miały swój wkład w rozwój i promocję Łap.
Red. M.L
Fot. UM Łapy
Urząd Miejski w Łapach