Łomża. Akcja reanimacyjna w Urzędzie Miejskim

Urzędnicy ratują życie

Łomżyńscy urzędnicy uratowali mężczyznę, który dostał zawału. Dzięki szybkiej reakcji urzędników i profesjonalnie wykonanej akcji reanimacyjnej udało się przywrócić funkcje życiowe jednemu z petentów.

– Do zdarzenia doszło we wtorek 12 lipca. Przebywający w holu łomżyńskiego ratusza mężczyzna nagle upadł i przestał oddychać. Na ratunek pospieszyli pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomży. Przemysław Chełstowski – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wykonał resuscytację krążeniowo – oddechową, a Bogumiła Cwalina z Wydziału Obsługi Urzędu podłączyła defibrylator, który znajduje się na wyposażeniu urzędu. W tym czasie inna urzędniczka – Emilia Kuczewska konsultowała z dyspozytorem pogotowia wykonywane czynności ratunkowe – informuje Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu.

Dzięki sprawnie i szybko przeprowadzonej akcji ratunkowej udało się przywrócić funkcje życiowe mężczyzny jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia

Poszkodowany został przekazany załodze ambulansu i znajduje się pod opieką lekarzy.

Uważam, że pomoc w takich sytuacjach to obowiązek każdego człowieka – twierdzi Przemysław Chełstowski, który podjął się wykonania resuscytacji.

Zaznacza  przy tym jak ogromne znaczenie mają szkolenia z udzielania pierwszej pomocy.

– Dzięki takim umiejętnościom możemy uratować ludzkie zdrowie, a nawet życie – dodaje.

Jak twierdzi prezydent Łomży – była to prawnie przeprowadzona akcja ratunkowa.

– Dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego za tak sprawnie przeprowadzoną akcję ratunkową. Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Życie ludzkie jest największą wartością i wszyscy jesteśmy zobowiązani je ratować w miarę swoich możliwości. Panu, który uległ wypadkowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

To nie pierwszy raz kiedy urzędnicy ratują zdrowie i życie. Niedawno pracownik Wydziału Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych udzielił pomocy starszej osobie, która zasłabła.

Pamiętajmy! Pierwszą pomoc przedmedyczną  stosuje się możliwie jak najszybciej po wypadku lub wystąpieniu nagłej choroby. Udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki może uratować życie albo pomóc w dojściu do zdrowia

Warto nadmienić, że w ubiegłym roku Miasto Łomża  otrzymało automatyczny, zewnętrzny defibrylator AED w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna Autostrada”. Został on zainstalowany na terenie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego.

Niewykluczone, że w mieście pojawią się wkrótce kolejne takie urządzenia. Obecnie jest procedowany wniosek o zakup kilku defibrylatorów w ramach budżetu obywatelskiego.

Red. M.L.

Fot. Łukasz Czech / UM Łomża

Urząd Miejski w Łomży

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy