Marszałek pozbędzie się wicemarszałka Derehajły i powoła kolegę?

Marszałek  Artur Kosicki chce odwołać z funkcji wicemarszałka z Porozumienia. Stanisław Derehajło pełni funkcje wiceprezesa Porozumienia. Wniosek ma być rozpatrzony na nadzwyczajnej sesji sejmiku w piątek (15 października) wieczorem.

Od wielu tygodni nieoficjalnie radni sejmiku twierdzą i opowiadają w kuluarach, że na jego miejsce Kosicki chce powołać swojego współpracownika wicedyrektora Totalizatora Sportowego Sebastiana Łukaszewicza. Ten także bliski znajomy i  współpracownik Krzysztofa Jurgiela, który przeszedł z PiS do Solidarnej Polski. Mimo pracy zawodowej pojawia się na imprezach urzędu marszałkowskiego typu przecinanie wstęg i otwieranie nowych dróg. W błysku fleszy pozuje do zdjęć i zachowuje się tak jakby już pełnił funkcję wicemarszałka.

Wygląda więc na to, że jego powołanie przez radnych PiS w piątek na nowego członka zarządu będzie już tylko formalnością.

 

Stanisław Derehajło – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego 

Stanisław Derehajło nadzoruje rolnictwo. To historyk, absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu: zarządzania funduszami UE, zarządzania oświatą, socjoterapii i edukacji twórczej.

Blisko 20 lat jako wójt kierował gminą Boćki (od 1998 r.), by następnie w 2017 r. przenieść się do Warszawy do NASK (państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji) – gdzie pracował jako dyrektor Centrum Kontaktu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jest również doradcą byłego wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina.

Społecznik, animator, pasjonat. Przez wiele lat związany z zespołami ludowymi,  początkowo jako członek zespołu folklorystycznego „Podlaskie Kukułki” z Bielska Podlaskiego a następnie przez 20 lat – kierownik zespołu „Klekociaki” z Bociek.

Aktywnie działa w podlaskich strukturach OSP RP – jest druhem OSP w Boćkach a także Skarbnikiem Prezydium Wojewódzkiego OSP RP w Podlaskiem.

Wspólnie z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i agroturystycznym. Od 25 lat pasjonuje się pszczelarstwem, obecnie  jego pasieka liczy 60 rodzin. Żonaty, troje dzieci.

Sebastian Łukaszewicz

Radny sejmiku, wicedyrektor w Totalizatorze Sportowym,  jeden z najbliższych współpracowników byłego ministra rolnictwa i byłego szefa PiS w regionie Krzysztofa Jurgiela. Był jego doradcą w resorcie.

Głośno zrobiło się o nim w 2017 roku, kiedy dziennikarze Faktu ujawnili, że imprezował w Białymstoku z Bartłomiejem Misiewiczem- byłym bliskim współpracownikiem Antoniego Macierewicza, zatrzymanym w styczniu przez CBA. W rozmowie z Faktem  obecny radny Sejmiku Województwa Podlaskiego opowiadał o imprezie z udziałem byłego rzecznika MON. – Siedzieliśmy normalnie jak dwaj faceci, przy wódce- .

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl/ Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rocznik72

Nie widzę w tym żadnej sensacji. Po rozpadzie koalicji należało się tego spodziewać S.Derehajło opowiedział się za J.Gowinem. Nie jestem pewien czy to jest dobra decyzja. Oceniał bym kwalifikacje. W samorządach mogą być inne koalicje dobre dla regionu..

Partnerzy