Mielnik. Białowieża. Drohiczyn. Operacja Czysta Rzeka

W najbliższy weekend sztab główny Operacji Czysta Rzeka odwiedzi Mielnik nad Bugiem. Akcja została przeniesiona z 1 kwietnia ze względu na warunki pogodowe. To jedna z kilku akcji, które odbędą się w ten weekend w województwie podlaskim. Poza Mielnikiem, operacyjne sprzątanie zaplanowano w Białowieży i w okolicach Bielska Podlaskiego oraz w akcjach prywatnych usuwanie zaznaczonych miejsc w mobilnej aplikacji, między innymi w Drohiczynie, Tonkielach, Turni Dużej i Zajęcznikach.

Sztab główny w tegorocznej edycji odwiedza sztaby podczas organizowanych przez nie akcji sprzątania. Na początek pojawia się w miejscach, które są związane z Operacją Czystą Rzeka od 2019 roku, czyli od momentu startu inicjatywy.

Operacja Rzeka odbywa się w tym roku w niecodziennych okolicznościach. Zaplanowana na 1 kwietnia akcja otwarcia nad Bugiem została odwołana ze względu na warunki pogodowe. Spadł  śnieg i niemożliwe było sprzątanie śmieci.

Symbolicznie więc akcję zainaugurowano 2 kwietnia przy granicy z Ukrainą. Posprzątały tam 2 grupy, jedna w Cieszanowie, gdzie  już na początku konfliktu utworzono Ambasadę Wolności, a druga po stronie ukraińskiej w Miasteczku Humanitarnym przy przejściu pieszym Budomierz-Hruszów z wolontariuszami z tego kraju. Efektem było sto worków śmieci.

Akcję w Mielniku przeniesiono na 9 kwietnia

„Część terenów zielonych, położonych jest w strefie nadgranicznej z Białorusią, gdzie nie będziemy mogli dotrzeć – stąd wizyta sztabu głównego w Mielniku nad Bugiem, znajdującym się tuż poza obszarem obostrzeń. Chcemy pokazać, że wciąż dbamy o przyrodę nadbużańską, tutaj narodziła się nasza inicjatywa” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców Operacji Czysta Rzeka.

Tradycyjnie sztab lokalny w Mielniku zaprasza do udziału mieszkańców gminy.

„Zależy nam na tym, aby jak co roku akcja przyniosła zakładane efekty, żeby wokół zrobiło się czysto i przyjemnie. Doceniamy bliskość rzeki Bug i walory natury, bo w takich okolicznościach żyjemy na co dzień. Widzimy sens naszych działań i nie mieliśmy wątpliwości, że posprzątamy także w tym roku. Zbieramy się o godzinie 11 na stadionie, wyznaczamy miejsce do sprzątania, rozdajemy operacyjne worki i rękawice. W teren ruszamy o godzinie 11.30 i po dwóch godzinach podsumujemy tegoroczną akcję, wręczając uczestnikom w podziękowaniu dyplomy” – mówi Arek Panasiuk, koordynator sztabu z GOKSIR w Mielniku.

W województwie podlaskim zgłoszono dotychczas 10 sztabów, 18 akcji i ponad 170 uczestników. W Białowieży akcję otwartą zaplanowano na 9 kwietnia, a w Sobótce obok Bielska Podlaskiego na 10 kwietnia. Akcje prywatne w ten weekend odbędą się także w Drohiczynie, Tonkielach, Turni Dużej i Zajęcznikach.

 

Red. OKO

operacjaczystarzeka.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy