Mielnik Białystok Sokółka. Kłopoty z czystą wodą w Podlaskiem

Co najmniej do czwartku (07.03) w gminie Mielnik będzie obowiązywał zakaz spożywania wody z kranu. Wtedy będą znane wyniki badania kolejnych próbek wody pobranej z mielnickiego wodociągu. Dotychczasowe wyniki wskazują, że w wodzie wciąż jest bakteria coli.

W Mielniku wodę z wodociągu można używać tylko do celów sanitarnych i gospodarczych. Z wodociągu w Mielniku korzystają mieszkańcy 24 wsi, około 2,5 tysiąca osób. Gmina zorganizowała zastępcze źródło zaopatrzenia w wodę w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Mielniku. We wsiach wodę w butelkach można pobierać w świetlicach albo u sołtysa.

Bakteria legionella w szpitalach w Białymstoku i Sokółce

Tymczasem w dwóch podlaskich szpitalach jest zakaz używania ciepłej wody z kranu. W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitala Klinicznym  w Białymstoku i w  szpitalu w Sokółce. W obu szpitalach w wodzie wykryto zbyt duże ilości legionelli. To bakteria, której pałeczki są przyczyną zachorowań. Zostały wyizolowane i zidentyfikowane w 1977 roku. W badaniach stwierdzono, że były one odpowiedzialne za epidemię zachorowań z objawami grypopodobnymi. Bakteria może wywołać zapalenie płuc.

Do końca tygodnia powinny być wyniki badania kolejnych próbek wody i wtedy powinno być wiadomo co dalej.

Zakaz używania ciepłej wody od tygodnia obowiązuje też w szpitalu w Sokółce. Pacjenci nie będą mogli korzystać z ciepłych pryszniców jeszcze co najmniej przez 10 dni. Wtedy powinny być  znane wyniki badań kolejnych próbek wody.

Red. OKO

WSSE w Białymstoku/ Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy