Mieszkańcy Białegostoku i Wasilkowa będą płacić więcej za wodę i odprowadzanie ścieków

W Białymstoku i Wasilkowie woda i ścieki podrożeją o ponad jedną trzecią

Od lipca mieszkańcy gmin Białystok i Wasilków będą o blisko 36 procent więcej płacić za wodę i odprowadzanie ścieków. Wodociągi Białostockie o wzrost stawek starały się od kilku lat, jednak dopiero teraz zgodziły się na nią Wody Polskie.

Jak informują Wodociągi na swojej stronie internetowej, to, co powszechnie nazywa się podwyżką, w tym przypadku jest waloryzacją, czyli urealnieniem kosztów działalności. Wskazują przy tym na pandemię, wojnę na Ukrainie i inflację. Wodociągi Białostockie musiały znacznie ograniczyć wydatki na inwestycje i bieżącą działalność. Poza tym przez blokowanie wniosków taryfowych teraz mamy skokowy wzrost opłat.

Dotychczas mieszkańcy Białegostoku i gminy Wasilków za metr sześcienny wody płacili 3 zł 95 gr, od lipca cena wzrośnie do 5 zł i 37 gr.

Więcej zapłacimy też za odbiór ścieków: ze stawki 3,64 za metr sześcienny do 5,99 zł. Do tych stawek należy doliczyć 8-proc. podatek VAT.

Co to oznacza w praktyce? Przy zużyciu trzech metrów sześciennych wody – tyle mniej więcej zużywa jednoosobowe gospodarstwo domowe – za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki zapłacimy miesięcznie średnio ponad 11 zł netto więcej. Po roku te ceny będą stopniowo malały – woda o 1 grosz, ścieki – nieco więcej.

Po raz pierwszy wprowadzono też abonament uwzględniający koszty obsługi sprzedaży (odczyty, faktury). W poprzednich latach były one ujęte w ogólnej stawce. Nowe taryfy zaczną obowiązywać od 2 lipca.

Red. M. L.

Fot. stock.adobe.com

Wodociągi Białostockie Sp. z o.o. / Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy