Mieszkańcy Suwałk od września za ogrzewanie zapłacą aż o 59% więcej

Mieszkańcy Suwałk od września niestety będą musieli liczyć się z podwyżką opłat za ogrzewanie aż o 59%.

Wzrost o 372% ceny węgla, ograniczona dostępność węgla i biomasy, wojna na Ukrainie, embargo na rosyjskie i białoruskie surowce oraz koszty uprawnień do emisji CO2  – to główne powody wzrostu taryf Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Mieszkańcy Suwałk niestety będą musieli liczyć się z podwyżką opłat za ogrzewanie aż o 59%. Nowa taryfa zacznie obowiązywać 1 września 2022r.

Szczegóły przedstawił podczas spotkania z dziennikarzami Michał Buczyński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach.

10 sierpnia 2022r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost średniej ceny ciepła w PEC o 59%. Porównując „suwalską” podwyżkę do innych miast nie jest to tak dotkliwy wynik jak dla mieszkańców: Augustowa, Giżycka czy Włocławka. Tam wzrosty cen względem ubiegłego roku plasują się w okolicach 100%.

– Nasza ciepłownia boryka się dokładnie z tymi samymi problemami co każda w kraju. Polska energetyka funkcjonuje w większości dzięki węglowi. Jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji, że zainwestowaliśmy w ostatnich 4 latach ponad 90 mln zł w rozwiązania, które pozwalają dziś ograniczyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa – powiedział Michał Buczyński prezes PEC w Suwałkach.

To m.in. izolacja sieci, budowa kotłowni na biomasę czy instalacja specjalnych filtrów ograniczających emisję CO2. Niestety to i tak nie hamuje wzrostu cen „suwalskiego” ciepła.

W 2021 roku PEC za 1 tonę węgla płacił średnio 378 zł. Teraz jest to już 1 785 zł. Jest to wzrost rzędu 372%. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku biomasy. W 2021 roku tona kosztowała średnio 214 zł. Aktualnie ceny przekraczają już 600 zł. Nie inaczej jest w przypadku uprawnień do emisji CO2.

Jeszcze w ubiegłym roku w strukturze rocznych kosztów dostawa paliw do kotłowni węglowej i biomasowej stanowiło 25%. Teraz jest to już prawie 55%. Należy pamiętać też o presji na wzrost wynagrodzeń z powodu inflacji.

Przykładowo wg stawek nowej taryfy dla właściciela domku jednorodzinnego, który ma zużycie roczne energii cieplnej w wysokości 60 GJ i moc zamówioną 10 kW, koszty wzrosną o około 2 340–2 590 zł (netto) w skali roku w zależności od grupy taryfowej. Gorzej oszacować wzrost opłat dla odbiorcy w budownictwie wielorodzinnym. Jak szacuje Prezes Buczyński będzie to średnio 75 zł miesięcznie.

 W tym wszystkim jest również dobra wiadomość. Zapasy węgla, które udało nam się zgromadzić pozwolą by dostarczać ciepło mieszkańcom Suwałk do końca lutego lub początku marca przyszłego roku. Mam nadzieję, że do tego czasu uda nam się zakontraktować kolejne dostawy – mówił Michał Buczyński dodając, że w kraju są ciepłownie, gdzie węgla starczy do końca września lub początku października tego roku, a szanse na dostawę surowca są niepewne.

Red. M.L.

Fot. UM Suwałki

Urząd Miejski w Suwałkach

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy