Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczyna cykl działań dla uchodźców z Ukrainy

Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczyna cykl działań dla uchodźców z Ukrainy pod nazwą „Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy”

16 maja odbyła się inauguracja cyklu działań Muzeum Pamięci Sybiru skierowanych do uchodźców. Pierwsza ukraińska grupa zwiedziła z przewodnikiem wystawę stałą. Planowane są kolejne działania. Będą to m.in. warsztaty terapeutyczne dla dzieci przygotowane przez pedagoga. Muzeum posiada także audioprzewodnik w języku ukraińskim.

Otwierając we wrześniu 2021 r. Muzeum Pamięci Sybiru nie sądziliśmy, że rosyjskie i sowieckie zbrodnie popełniane na Polakach, upamiętniane w tej instytucji, mogą się jeszcze powtórzyć i wydarzyć w Europie w XXI wieku. Teraz wiemy, że te tragiczne czasy wróciły. Ukraina nie dość, że została brutalnie zaatakowana, to Rosja na zajętych terenach stosuje swoją okrutną i sprawdzoną metodę – wywozi ludzi w głąb Rosji – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Muzeum Pamięci Sybiru to wyjątkowe miejsce i chcielibyśmy, żeby to w tej instytucji prowadzone były, we współpracy instytucjami międzynarodowymi, badania zbrodni dokonywanych na terenie Ukrainy. Chcemy też 10 tys. zł otrzymane w związku z tytułem Podlaskiej Marki Roku przeznaczyć na działania związane z wojną na Ukrainie i pomocą uchodźcom.

Zaprojektowana specjalnie trasa zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru koncentrować się będzie na wspólnych wątkach historii obu narodów. Z myślą o ukraińskich dzieciach zostanie opracowany cykl zajęć terapeutycznych.

Przedsięwzięcie prowadzone będzie z udziałem wykwalifikowanego ukraińskojęzycznego pedagoga-terapeuty. Po zakończeniu cyklu, scenariusz zajęć zostanie bezpłatnie udostępniony innym placówkom.

Red. M.L.

Fot. Dawid Gromadzki UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy