Na ulice Białegostoku już wkrótce wyjedzie nowoczesna karetka do ratowania zdrowia i życia noworodków

Nowoczesna karetka do ratowania zdrowia i życia noworodków, wyposażona w inkubator i nosze elektryczne, już wkrótce wyjedzie na ulice Białegostoku

Dziś (15 lutego) prezydent Tadeusz Truskolaski przekazał Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku neonatologiczny ambulans, który białostoczanie ufundowali w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Nowoczesny ambulans zapewni bezpieczeństwo najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, a ratownikom i lekarzom z zespołu neonatologicznego Pogotowia umożliwi komfortowe warunki pracy.

Zakup karetki wraz ze sprzętem został dokonany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Projekt uzyskał 4732 głosy – najwięcej spośród ośmiu wybranych do realizacji projektów ogólnomiejskich. Miasto Białystok dofinansowało zakup kwotą 833 tys. zł.

To nie pierwszy sprzęt, który Urząd Miejski przekazał Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 sfinansowano zakup motocykla ratunkowego wraz ze sprzętem medycznym i niezbędną odzieżą (105 tys. zł), a w ramach BO 2019 – zakup karetki z wyposażeniem i systemem łączności (390 tys. zł).

– Kolejny raz wspomagamy instytucję formalnie nam niepodlegającą, ponieważ zdrowie i życie mieszkańców Białegostoku nie zna granic administracyjnych. Jest to największa inwestycja ze strony Miasta w zdrowie i życie białostoczan, zwłaszcza tych najmłodszych, którzy pomocy medycznej potrzebują zaraz po urodzeniu. Dziękuję pomysłodawcom, którzy zgłosili projekt do Budżetu Obywatelskiego i wszystkim, którzy na niego głosowali. Jest to dar mieszkańców dla nich samych. Chcemy dbać i dbamy o zdrowie i życie białostoczan – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku jako jedyna w województwie podlaskim posiada ambulans neonatologiczny. Zespół neonatologiczny świadczy usługi od maja 1993 roku. Każdego roku odnotowuje kilkaset wyjazdów. Karetka, która do tej pory służyła medykom do ratowania noworodków, była używana od 2012 roku i jest mocno wyeksploatowana. Podobnie inkubator, który Pogotowie ma już od 15 lat. Teraz zastąpi ją nowa, wyposażona w nowoczesny sprzęt.

Red. M.L.

Fot. Dawid Gromadzki / UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy