Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

19 października obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To także 37. rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa

Zwieńczeniem licznych ataków i szykan ze strony władz było porwanie kapłana, dokonane przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, i jego brutalne zamordowanie 19 października 1984 roku. Ksiądz jeszcze za życia był symbolem oporu przeciw dyktaturze, a po śmierci stał się legendą „Solidarności”. Zaraz po pogrzebie pojawiły się pierwsze inicjatywy związane z jego wyniesieniem na ołtarze. W czerwcu 2010 roku Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Z kolei w roku 2018 Sejm RP ustanowił w rocznicę śmierci księdza święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

O 18:00 w sanktuarium księdza Jerzego w Warszawie rozpocznie się msza święta w jego intencji. Otwarta też będzie będzie kaplica z relikwiami – sutanny i innych przedmiotów, które w momencie śmierci miał kapelan „Solidarności”.

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej jutro (20.10) zaplanowano pokaz filmu „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. Obraz poświęcony jest postaci księdza Jana Zieji – kapelana wojskowego w 1920 oraz 1939 roku i Szarych Szeregów, współpracownika Rady Pomocy Żydom „Żegota” oraz współzałożyciela Komitetu Obrony Rolników.

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli.

To jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. W centrum miasta jest jego pomnik. W rodzinnych Okopach ma powstać muzeum, dom pamięci – księdza Popiełuszki.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy