Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – uroczystości w Podlaskiem

To święto państwowe obchodzone 1 marca od 2011 roku. Upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Uroczystości w Białymstoku

We wtorek (01.03) w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki złożyli kwiaty w miejscach pamięci: o 9:00 przy Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada, a później: przy Pomniku Danuty Siedzikówny „Inki” w parku Planty, przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego i przy tablicy upamiętniającej Miejsce Skazań Żołnierzy Polski Podziemnej przy kinie „Ton”.

Miejskie uroczystości z udziałem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego rozpoczną się w południe przy pomniku Danuty Siedzikówny „Inki”.

Ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wieczorem ulicami miasta – z inicjatywy organizacji narodowych i patriotycznych – przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w tym roku pod hasłem: „Bądź wierny idź!”.

Uczestnicy wyruszą o 18:00 sprzed kina „Ton” na cmentarz wojskowy przy ul. 11 Listopada ulicami: Kilińskiego, Mickiewicza i Świętojańską.

Natomiast o 20:30 w Operze i Filharmonii Podlaskiej rozpocznie się widowisko muzyczne poświęcone żołnierzom wyklętym „I że Was nie zapomnę…”.

Widowisko powstało w oparciu o wspomnienia Józefa Bandzo, który walczył w szeregach Wileńskiej Brygady AK. W przedstawieniu wezmą udział m.in. Ewa Dałkowska, Andrzej Lampert i Krzysztof Iwaneczko.


Pamięć „Żołnierzy Wyklętych” czczą także mieszkańcy Dąbrowy Białostockiej

Uroczystości rozpoczęły się o 9:00 mszą w kościele pw. św. Stanisława. Później władze samorządowe złożą kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej i oficjalnie otworzą wystawę poświęconą odbudowywaniu miasta po II wojnie światowej. Wystawę „Dąbrowa odrodzona z popiołów” będzie można oglądać w centrum miasta na Placu Kościuszki.

O 12:30 w Sokółce rozpocznie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym”

Wieczorem o 18:00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego zaplanowano zaś mszę świętą.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy