Niedzielski: zachęcam do przetestowania kiosków pomiarowych

Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia NFZ rozpoczął nową akcję prozdrowotną

We wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ utworzono stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu mogą wykonać najważniejsze pomiary medyczne: wzrostu, masy ciała, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi oraz kreślić wskaźnik BMI (indeks masy ciała), które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

„Profilaktyka powinna być codziennością dbania o nasze zdrowie” – napisał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze, zachęcając do przetestowania kiosków pomiarowych, które stanęły we wszystkich oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu mogą wykonać najważniejsze pomiary medyczne: wzrostu, masy ciała, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi oraz kreślić wskaźnik BMI (indeks masy ciała), które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne

W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który – jak zapewniają przedstawiciele NFZ – pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w tzw. samoobsługowym kiosku profilaktycznym.

Urządzenie przeznaczone jest dla osób powyżej 18. roku życia.

Z Kiosku Profilaktycznego nie mogą skorzystać osoby posiadające rozrusznik serca, elektroniczne urządzenia wspomagające życie (np. sztuczne serce, sztuczne płuco), przenośne urządzenia diagnostyczne (np. elektrokardiograf, holter).

Niezalecane jest, aby z Kiosku Profilaktycznego korzystały kobiety ciężarne, osoby, które odczuwają duszności, zawroty głowy czy ataki paniki w małych, zamkniętych przestrzeniach i osoby odczuwające drgawki (epilepsja fotogenna) podczas wpatrywania się w ekran.

Niezalecane jest, aby z analizatora składu ciała korzystały osoby powyżej 81. roku życia, osoby z gorączką, osoby będące w trakcie intensywnej budowy masy mięśniowej, osoby dializowane, z osteoporozą w zaawansowanym stadium i obrzękami. Osoby niewidome, głuche oraz z niepełnosprawnością ruchową w stopniu znacznym korzystają z Kiosku Profilaktycznego z pomocą opiekuna.

W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową, niemożliwe jest wykonanie analizy składu ciała przy pomocy urządzenia znajdującego się w Kiosku Profilaktycznym.

Na 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napojów energetycznych, przed pomiarem nie należy palić papierosów, stosować leków pobudzających lub innych substancji zwiększających aktywność serca oraz ciśnienia krwi w krwioobiegu.

Przed rozpoczęciem pomiaru należy odpocząć około 10-15 minut, usiąść wygodnie, ponieważ stres i pobudzenie mogą wpływać na wynik pomiaru ciśnienia.

Pomiar powinien być przeprowadzony na niedominującej ręce, czyli jeśli jesteś praworęczny, ciśnienie powinno być mierzone na lewej ręce, jeśli jesteś leworęczny zmierz ciśnienie krwi na prawej ręce, należy przyjąć pozycję siedzącą, zaleca się, aby ręka / przedramię było stabilne, wyprostowane, oparte o blat stołu, należy uważać, aby podwinięty rękaw koszuli czy bluzki nie zwinął się tworząc dodatkową opaskę uciskową, przed skorzystaniem z urządzenia należy zdezynfekować dłonie oraz przedramię.

W celu umówienia się na konsultację i pomiary w siedzibie swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia należy zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta pod numer: 800 190 590 uzupełniając formularz na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Samoobsługowy kiosk profilaktyczny mieści się w siedzibie Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na parterze w sali obsługi klientów – mówi Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Kiosk profilaktyczny został wyposażony w nowoczesną aparaturę, dzięki której osoby dorosłe samodzielnie i bezpłatnie mogą wykonać pomiary zdrowotne takie jak: ciśnienie tętnicze krwi, analiza składu ciała, wzrost, waga oraz indeks masy ciała, tzw. BMI. Są to podstawowe pomiary medyczne, niezbędne w ocenie ryzyka najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Należy podkreślić, że z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkichdodaje.

Stanowisko ds. profilaktyki i promocji zdrowia w sali obsługi klientów Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

 

Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Każda osoba, która wykona pomiary, otrzymuje wydruk bezpośrednio w kiosku. Następnie ma możliwość skorzystać z konsultacji z profesjonalnym doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Konsultant przedstawi zakres norm wykonanych pomiarów. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników –  w razie potrzeby warto zwrócić się z nimi na przykład do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Doradcy udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i wyjaśnią, jak można się do nich zgłosić.

Wśród nich są:

Program Profilaktyka 40 PLUS

(konsultant pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badanie diagnostyczne oraz znaleźć najbliższą placówkę, która wykonuje badania w programie),

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

(doradca przekaże informacje o szczepieniach i lokalizacjach punktów, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19),

portal Diety.nfz.gov.pl

(konsultant zaproponuje kilka planów żywieniowych, które są dostępne po założeniu konta na portalu).

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub mejlem, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Red. M.L.

Fot. POW NFZ

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy