Nielegalny tytoń zamiast ozdób choinkowych

Funkcjonariusze KAS z Białegostoku skontrolowali jedną z sortowni przesyłek kurierskich. W 23 paczkach prześwietlonych mobilnym skanerem RTG, zamiast deklarowanych ozdób choinkowych i akcesoriów świątecznych, znajdowało się niemal 50 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Gdyby nielegalny towar trafił do obrotu, budżet państwa straciłby ponad 51,5 tys. zł.

Tytoń został zabezpieczony do postępowań karnych skarbowych. Sprawy prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku.

Od początku roku podlaska KAS wykryła blisko 1,5 tony nielegalnego tytoniu w przesyłkach pocztowych i kurierskich.

Nie kupuj tytoniu z nielegalnych źródeł

Handel nielegalnymi wyrobami tytoniowymi to nie tylko straty dla budżetu państwa i nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających przedsiębiorców. Kupując towar z nielegalnego źródła nigdy nie mamy pewności, jakie substancje zawiera i czy są one bezpieczne dla zdrowia. W nielegalnych przetwórniach i krajalniach wykorzystywane są zanieczyszczone lub spleśniałe liście tytoniu

Na odpowiedzialność karną naraża się nie tylko osoba, która sprzedaje tytoń do palenia bez polskich znaków akcyzy. Również odbiorcom paczek z nielegalnym tytoniem grozi mandat lub kara grzywny orzeczona przez sąd.

Red. M.L.

Fot. Podlaska KAS

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy