Nowa pracownia konserwatorska w Muzeum Pamięci Sybiru

Dobiegły końca prace nad wyposażaniem dwóch najważniejszych pracowni do konserwacji zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru

W ramach prac nad wystawą stałą, jednym z głównych zadań Muzeum Pamięci Sybiru jest zabezpieczenie, konserwacja i renowacja cennych pamiątek, które pojawią się na ekspozycji. Zadania te będą przeprowadzane w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Cenne eksponaty otoczone zostaną najlepszą opieką w nowej pracowni konserwatorskiej. 

W Muzeum Pamięci Sybiru powstała nowoczesna pracownia konserwatorska, przystosowana do prac głównie z obiektami na podłożu papierowym.

Pracownia składa się z dwóch części: suchej i mokrej.

W pierwszej z nich, dzięki drobnym sprzętom takim jak kolorymetr, lampa do punktowania, lupa podświetlana, mikroskop czy pH-metr, można precyzyjnie zbadać stan zachowania obiektów i opracować ich dokumentację. W przestrzeni tej znajdują się również urządzenia, które umożliwiają zszywanie książek, utrwalanie kształtów grzbietów, prasowanie i prostowanie kart czy ścienianie skóry. W pracowni mokrej odbywają się prace wymagające użycia wody. Dzięki odpowiednim sprzętom możliwe są kąpiele zakwaszonych obiektów, uzupełnianie masą papierniczą, wzmacnianie strukturalne, prostowanie, a także dublaż i podklejenia. W pracowni mokrej znajduje się również dygestorium, pozwalające na bezpieczne prace z rozpuszczalnikami, substancjami toksycznymi i drażniącymi.

 – Oczyszczone i poddane konserwacji obiekty trafią do magazynów zbiorów, wyposażonych w nowoczesny system regałów przesuwnych z napędem elektrycznym. Dzięki funkcji łagodnego startu i zatrzymywania się obiekty są całkowicie bezpieczne podczas przesuwu – informuje Jan Roguz z Muzeum Pamięci Sybiru. – Z kolei system monitorowania przepływu prądu oraz fotokomórki zapewniają natychmiastowe zatrzymanie się regału w momencie, gdy na ich drodze znajdzie się użytkownik. Różnorodność regałów (regały na mapy, numizmaty, z siatkami do obrazów czy przestrzenią do zawieszania ubrań) sprawi, że każdy muzealny obiekt będzie miał tu swoje indywidualne miejsce. Warto podkreślić, że regały można też obsługiwać przy pomocy odpowiedniej aplikacji w telefonie. To daje m.in. możliwość automatycznego ich rozsunięcia o zaprogramowanej godzinie w celu dodatkowej wentylacji.

 

Red. M.L.

Fot. Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Roguz Muzeum Pamięci Sybiru

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy