Nowe poradnie diabetologiczne w regionie

Trzy nowe poradnie diabetologiczne w województwie podlaskim od 1 listopada będą miały podpisane kontrakty z NFZ. Pacjenci z Wysokiego Mazowieckiego, Moniek i Łap będą mogli szukać pomocy specjalistów od leczenia cukrzycy i jej powikłań zupełnie za darmo i blisko domu. Poradnie będą działać przy szpitalach powiatowych.

W Wysokiem Mazowieckiem poradnia będzie czynna trzy razy w tygodniu: we wtorki w godzinach popołudniowych od 13:00 do 17:00, w  środy i czwartki od 8:00 do 12:00.  Podobnie poradnia diabetologiczna w Łapach będzie pracować trzy dni w tygodniu, w tym jeden dzień w godzinach popołudniowych od 14:00 do 18:00. W Mońkach diabetolog będzie przyjmował pacjentów dwa razy w tygodniu po sześć godzin.

„Dla pacjentów z Wysokiego Mazowieckiego i okolic to doskonała informacja. Poradnia diabetologiczna jest bardzo potrzebna i oczekiwana” – podkreśla Marzena Pabich ze szpitala w Wysokiem Mazowieckiem.

Cukrzyca plagą naszych czasów

Teraz w województwie podlaskim będzie 21 poradni diabetologicznych.

„Ponieważ cukrzyca jest plagą naszych czasów, zależy nam na tym, że poradnia diabetologiczna była w każdym powiecie województwa podlaskiego”– deklaruje Maciej Bogdan Olesiński,  dyrektor podlaskiego oddziału NFZ.

Do kompletu brakuje jedynie poradni w powiecie zambrowskim i sokólskim, ponieważ nikt nie zgłosił się do ogłoszonego przez NFZ konkursu. Kolejne konkursy w tych powiatach będą ponownie ogłaszane.

Diabetolog – czym się zajmuje?

Diabetolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem cukrzycy i jej powikłań. Jest ona obecnie jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca jako choroba przewlekła i nieuleczalna wymaga długiego leczenia w ścisłej współpracy z lekarzem diabetologiem. Odpowiednia terapia pomaga spowolnić chorobę, uniknąć jej groźnych konsekwencji, a także poprawić komfort życia chorego. Diabetolog zajmuje się też się profilaktyką cukrzycy, jak również innych chorób metabolicznych związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Diabetolog rozpoznaje typ cukrzycy lub zaburzenia metabolicznego, a w przypadku wystąpienia powikłań kieruje chorego do odpowiedniego specjalisty, np. neurologa, kardiologa czy okulisty. Diabetolog wystawia również skierowania na przeprowadzenie dodatkowych badań oraz kwalifikuje osoby z cukrzycą do zabiegów chirurgicznych.

W 50 procentach stan zdrowia człowieka zależy od jego stylu życia

NFZ troszczy się nie tylko o leczenie cukrzycy, ale również o zapobieganie jej. Jesteśmy zaangażowani w ogólnopolską kampanię „Nie Cukrz”, która uświadamia, jak szkodliwy jest cukier. Prowadzimy „Środy z profilaktyką” – cykliczne spotkania i badania dla pacjentów, NFZ ma też portal ze zdrowymi dietami do pobrania zupełnie za darmo z naszej strony internetowej –  mówi dyrektor podlaskiego NFZ.

Według szacunków NFZ, w 2025 roku, aż o blisko 35% wzrośnie liczba pacjentów chorych na cukrzycę i nadciśnienie. Wydatki na leczenie chorób związanych z otyłością mogą być wyższe nawet o 1 mld zł w porównaniu z 2017 rokiem. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że stan naszego zdrowia w połowie zależy od nas samych. To, co jemy, czy się ruszamy, czy palimy papierosy jest dla naszego zdrowia istotniejsze od genów, warunków środowiskowych i opieki lekarskiej.

Wykaz nowych, działających od 1 listopada 2019 r., gabinetów diabetologicznych w woj. podlaskim:

Poradnia Diabetologiczna w Wysokiem Mazowieckiem
Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem
ul. Szpitalna 5
tel. 86 477 54 30

Poradnia Diabetologiczna w Mońkach
SP ZOZ w Mońkach
19-100 Mońki
ul. Niepodległości 9
tel. 668 877 538

Poradnia Diabetologiczna w Łapach
SP ZOZ w Łapach
18-100 Łapy
ul. Piaskowa 9
tel. 85 715 22 94

Red. Marta Śliwińska

Fot. Podlaski NFZ

Podlaski NFZ

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy