Obchody 73. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

73 lata temu na świat przyszedł bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan nierozerwalnie związany z naszym regionem. W niedzielę (13.09) w Suchowoli odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Wzięli w nich udział m.in. członkowie rodziny legendy Solidarności, przedstawiciele rządu i samorządu, okoliczni mieszkańcy.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach k. Suchowoli. W miejscowej parafii został ochrzczony. Tam uczęszczał na msze święte, i w tym właśnie kościele odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą urodzin legendarnego duchowego kapelana Solidarności.

Po powstaniu Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą.

Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa (SB) i Milicję Obywatelską (MO). Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został uroczyście beatyfikowany.

Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, podkreślając wagę tej rocznicy, wspomniała Mariannę Popiełuszko – matkę, kobietę niezwykłą, osobę, z której należy brać przykład.

– „Ja jestem ból do samego nieba” – tak powiedziała Marianna Popiełuszko po śmierci swojego syna, a ćwierć wieku później, w piękny, słoneczny, czerwcowy dzień doczekała się chwili niezwykłej – jej syn został włączony w poczet Błogosławionych Kościoła – mówiła marszałek Burnos. – Marianna Popiełuszko i błogosławiona Marianna Biernacka, obie z naszych stron. Dwie proste kobiety, których życie wyznaczała praca i modlitwa, mogą być dla nas przykładem, jak można pięknie żyć będąc z Panem Bogiem” – podkreśliła.

Kwiaty, modlitwa, występy artystyczne

Mszę św. poprzedziło złożenie wieńców pod pomnikiem ks. Jerzego w parku miejskim w Suchowoli. Spotkali się tu mieszkańcy, przyjaciele, członkowie rodziny, przedstawiciele władz, m.in. Marcin Sekściński, wicewojewoda podlaski oraz Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli, upamiętniając w ten sposób postać kapłana. Listy okolicznościowe wystosowali Elżbieta Witek, marszałek sejmu oraz Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Tuż po liturgii odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Piosenką zło zwyciężaj”, nawiązującego swym tytułem do życiowego motta kapelana: „Zło dobrem zwyciężaj”. Obchody zakończył spektakl „Litania wolności” w wykonaniu artystów scen warszawskich, ze szczególnym udziałem aktora Adama Woronowicza.

 

Red. M.L.

Fot. Krzysztof Bochenko / UMWP

Anna Augustynowicz / Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy