Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji, pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu przed białostocką katedrą, najważniejsze osobistości naszego regionu złożyły kwiaty.  Wojskowi wygłosili apel, a także zaprezentowano wojskowy sprzęt. Podobne uroczystości zostały zorganizowane również w innych miejscowościach regionu.

 

Jak co roku, obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się pod pomnikiem Piłsudskiego

Tam, między innymi Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wygłosił przemówienie, nawiązujące do wydarzeń z 1919 i 1920 roku. Mówił między innymi o pamięci, przez którą wyrażana jest wdzięczność poległym, broniącym Rzeczpospolitą przed bolszewikami.

„Pamiętając, chcemy wyrazić swą wdzięczność tym pokoleniom naszych rodaków, którzy w 1919-1920 roku dali odpór nawale bolszewickiej. Chcemy wyrazić swą wdzięczność tworzonemu wtedy przecież wojsku polskiemu” – powiedział Bohdan Paszkowski.

Dodał także, że wtedy wojsko broniło nie tylko Polski, ale także całej cywilizacji chrześcijańskiej. Bolszewicy bowiem po niedoszłym upadku naszego kraju chcieli rozpocząć ekspansję na zachód.

 

Zobacz live: https://www.facebook.com/Podlaskie24/videos/133646938929664


 

Oprócz niego przemowę wygłosił także zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Nawiązał do kwestii wolności, która jest najważniejszą rzeczą w dzisiejszych czasach i stale musi być utwierdzana rękami wolnych obywateli.

„Polska 1920-tego roku była w swojej walce osamotniona. Porzucona na pastwę losu przez tych, którzy nie zdając sobie sprawy jak wielkie znaczenie ma wolność dla Polaków, nazywali Polskę państwem sezonowym. (…) Bez rządów prawa, bez niezawisłych sądów i wolnych mediów nie sposób stworzyć podstaw, na których oprze się demokratyczne państwo, w którym każdy z nas mógłby czuć się wolnym” – stwierdził.

 

W trakcie obchodów wojskowym zostały przyznane awanse

Odbył się także apel pamięci ku czci poległym, jak i żyjącym żołnierzom. Po salwie honorowej, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty.

 

Salwa honorowa:


 

W trakcie uroczystości przeprowadzono nabożeństwa w intencji ojczyzny czterech wyznań: katolików, prawosławnych, muzułmanów oraz protestantów. Święto Wojska Polskiego obchodzono również w mniejszych miejscowościach województwa podlaskiego. W Wysokiem Mazowieckim Święto uczczono piknikiem militarnym oraz biegami i złożeniem kwiatów pod pomnikiem majora Kazimierza Kamieńskiego. W Łomży również odbył się piknik militarny. Natomiast w Kruszynianach polscy Tatarzy zorganizowali spektakl muzyczny, w którego repertuarze znalazły się utwory historyczne, takie jak Rota czy „My, Pierwsza Brygada”.

 

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Kamil Dąbrowski / Maciej Walesiuk Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy