Obowiązkowy profil PUE także dla niektórych emerytów i rencistów

Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek będzie musiał posiadać aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ten obowiązek dotyczy także emerytów i rencistów, którzy dorabiają do swojego świadczenia, prowadząc własne firmy

Czasu zostało niewiele, takie konto należy założyć do 30 grudnia tego roku.

Od nowego roku posiadanie aktywnego profilu na PUE będzie ustawowym obowiązkiem dla wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych co opłacają składki sami za siebie, jak i za inne osoby. Wśród tej grupy, których ten obowiązek dotyczy, są też osoby starsze, emeryci czy renciści, którzy do swojego świadczenia dorabiają prowadząc mały, często jednoosobowy, biznes. I choć założenie profilu PUE jest bardzo proste i szybkie, to dla starszych osób może przysporzyć pewne trudności. Nie ma się czym martwić, w założeniu konta na PUE ZUS, a także wyjaśnieniu pomogą pracownicy ZUS w salach obsługi klientów w całej Polsce.

Pracownicy ZUS pomogą

– Jest grono osób, dla których założenie profilu PUE to spore wyzwanie. Widzimy to na salach obsługi klientów. Ten problem dotyczy przeważnie seniorów, którzy prowadzą swoje małe działalności gospodarcze, tym samy łącząc pracę zawodową z pasją, a przy tym dorabiają sobie do swojego świadczenia. Często w ich pracy nie jest niezbędny ani komputer, ani smartfon, czy też korzystanie z internetu, więc na co dzień nie posługują się tymi rozwiązaniami technologicznymi. To właśnie dla nich założenie profilu na PUE bywa kłopotliwe, dlatego służymy im pomocą – mówi Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

ZUS zaprasza seniorów, którzy prowadzą firmy, a mają trudności z założeniem profilu PUE, do swoich placówek. Eksperci w salach obsługi klientów pomogą nie tylko w założeniu profilu, ale także pokażą jak z niego korzystać, gdzie szukać ważnych dla przedsiębiorcy informacji.

– To bardzo istotne, żeby taki przedsiębiorczy senior, jak każdy inny płatnik, miał swoje konto PUE, bo tam będzie przychodziła korespondencja z ZUS – dodaje rzeczniczka.

Aby założyć profil PUE w placówce ZUS koniecznie trzeba wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, mieć zapisany przy sobie adres mailowy, jeśli się go nie pamięta, oraz telefon, na który zostanie wysłany SMS z hasłem podczas autoryzacji profilu.

– Prosimy, by o tym pamiętać, ponieważ bez tych danych nie będziemy mogli założyć profilu – przypomina Katarzyna Krupicka.

Czasu na założenie profilu PUE dla płatników składek zostało niewiele, dosłownie kilka dni.

– Pamiętajmy, że posiadanie konta na PUE to nie tylko obowiązek, ale też ułatwienie. Pozwoli to na przyspieszenie tempa wymiany korespondencji z Zakładem i jest pomocne przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS – podkreśla rzeczniczka.

Można udzielić pełnomocnictwa

Płatnik składek – osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego. Pełnomocnictwo można przekazać w formie elektronicznej – przez PUE ZUS na formularzu ZUS PEL lub w formie papierowej  do placówki ZUS (pocztą lub osobiście).

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy