Od 16 marca Ukraińcy mogą starać się o nadanie numeru PESEL

Ukraińcy, którzy po 24 lutego przyjechali do Polski, od środy (16.03) będą mogli starać się o nadanie numeru PESEL. Zajmować się tym będą urzędy gmin

Uchodźcy mogą zgłosić się do najbliższego urzędu gminy, aby złożyć wniosek o PESEL. Oprócz złożenia wniosku opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej konieczne jest dołączenie fotografii spełniającej opisane wymagania.

Zgodnie z komunikatem Ministra Cyfryzacji z 12 marca prowadzona przez gminy rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL oraz podjąć pracę i pozostać w Polsce, rozpocznie się w środę (16 marca).

Numer PESEL mogą uzyskać osoby, które:

są obywatelem/obywatelką Ukrainy

lub są obywatelem/obywatelką Ukrainy i mają Kartę Polaka

lub są członkiem najbliższej rodziny obywatela/obywatelki Ukrainy, który/która ma Kartę Polaka,

lub są małżonkiem/małżonką obywatela/obywatelki Ukrainy, ale nie mają obywatelstwa ukraińskiego

oraz przybyli w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.

Wniosek o nadanie numeru PESEL będzie można złożyć w dowolnym organie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Wniosek należy złożyć osobiście. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.

Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie pobiera się odcisków palców.

Co należy przygotować?

Wniosek o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Formularz można też dostać w dowolnym urzędzie gminy. Można też pobrać wniosek w rosyjskiej wersji językowej.

Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35×45 mm (szerokość x wysokość), jeśli osoba na zdjęciu jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy – należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Warto sprawdzić, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie.

Dokument potwierdzający dane, które są we wniosku i tożsamość. Jeżeli osoba nie posiada takiego dokumentu, może złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Jeśli wypełniany jest wniosek w imieniu osoby małoletniej (poniżej 18 lat), należy podać dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Usługa jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.

Więcej informacji w językach ukraińskim i polskim znajduje się na stronach:

Отримай номер PESEL та довірений профіль – послуга для громадян України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни,

Uzyskaj numer PESEL oraz profil zaufany – usługa dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W Białymstoku sprawę związaną z nadaniem numeru PESEL można załatwić w Urzędzie Miejskim, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ulicy J.K. Branickiego 3/5 – sala obsługi interesantów nr 1 na parterze

Należy pobrać bilet kolejki „D”, biletomat znajduje się obok portierni. Godziny pracy Urzędu Miejskiego to: poniedziałek w godz. 8.00-17.00, wtorek–piątek w godz. 7.30-15.30. Numer miejskiej infolinii – 85 879 79 79.

Warto też wiedzieć, że w Departamencie Obsługi Mieszkańców i Urzędzie Stanu Cywilnego raz w miesiącu są pracujące soboty w godz. 8.00-14.00. Najbliższa: 2 kwietnia, kolejne: 7 maja, 4 czerwca, 2 lipca, 6 sierpnia, 3 września, 1 października, 5 listopada i 3 grudnia.

W trakcie wizyty należy pamiętać o obowiązku zachowania dystansu społecznego, zasłanianiu ust i nosa za pomocą maseczki oraz dezynfekcji rąk.

Red. M.L.

Fot. zdj. ilustracyjne shutterstock / Podlaskie24.pl

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy