Od 2 maja na polskich drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu kolumn sprzętu wojskowego i żołnierzy

Trwają przygotowania do ćwiczenia #Anakonda23

Uwaga! Od 2 maja br. na polskich drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu kolumn sprzętu wojskowego i żołnierzy Wojska Polskiego oraz armii sojuszniczych.

Manewry Anakonda są największym ćwiczeniem Sił Zbrojnych RP. To sprawdzian możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Wojska Polskiego z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO.

Formalna cześć ćwiczeń rusza 6 maja, ale „Anakonda” zaczęła się już kilkanaście miesięcy temu, gdy ruszyły prace związane z jej planowaniem.

Rozpoczyna się część ćwiczeń na różnego rodzaju poligonach: morskich, powietrznych, lądowych ale również aktywności w cyberprzestrzeni oraz działania z naszymi parterami na Bałtyku, czy w Szwecji. Współpracujemy także z Amerykanami, którzy prowadzą ćwiczenia, począwszy od Polski, przez kraje bałtyckie do Rumunii. To będzie wielki wysiłek – powiedział gen. Tomasz Piotrowski w Polskim Radiu 24 – Plan ćwiczeń jest ambitny, ale adekwatny do tego, z czym musimy się mierzyć – zaznaczył generał.

Anakonda to także ćwiczenie o zasięgu regionalnym z udziałem sił zbrojnych innych państw, skorelowane z ćwiczeniami NATO i ćwiczeniami narodowymi państw Sojuszu. Celem ćwiczenia jest integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych.

Red. M.L.

Fot. Twitter @SztabGenWP

Sztab Generalny WP / PolskieRadio24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy