Od 30 maja rząd znosi obowiązek noszenia maseczek, ale nie wszędzie

Od 30 maja rząd znosi obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeżeli zachowany jest dystans społeczny.

W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach. Obowiązują jednak maseczki lub dystans społeczny.

W przypadku zgromadzeń dozwolone są te do 150 osób. Podobnie obowiązuje zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Od 30 maja decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiologiczny.

Również od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.

– Po części możemy poluzować ograniczenia. Jak najszybciej będziemy też przywracali normalne funkcje szpitalom, które przyjmowały chorych na koronawirusa – powiedział minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

 

Od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób.

Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek, ale tutaj również obowiązywać będą wymagania sanitarne.

 

– Od czasu kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa minęły prawie 3 miesiące. Postawiliśmy sobie jasne cele: bardzo proste do przedstawienia, a bardzo trudne do zrealizowania – przesunąć falę zachorowań, by nie zabrakło respiratorów i łóżek powiedział premier Mateusz Morawiecki. Powoli stajemy na coraz bardziej twardym gruncie. Każdy dzień to kolejne nowe wyzdrowienia. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów – to już około 30 tys testów. Dlatego możemy przejść do IV etapu znoszenia obostrzeń –dodał premier. – Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe.

Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki.

– Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii pod 3. warunkami: to nie jest obowiązek – to możliwość. Wypełniamy pojemność widowni do 50% tak, by kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Przed nami nowa rzeczywistość

– Tarcza antykryzysowa pozwoliła nam uratować miejsca pracy. Wciąż powinniśmy zachowywać czujność, unikać tłumów, zachowywać dystansowanie społeczne. Spłaszczenie krzywej epidemii – to jest cały czas naszym zadaniem, które wykonujemy. Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć. Mam tę nadzieję że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej. Trzymajmy się jednak zasad, ta walka wciąż trwa – powiedział premier Morawiecki.

 

Red. M.L.

Fot. KPRM

Kancelaria Premiera

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy