Od 500 dni WOT wspiera ochronę granicy RP

Od 500 dni, przez całą dobę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowani są w ochronę odcinka granicy polsko-białoruskiej w województwie podlaskim

Operacja wsparcia Straży Granicznej przez Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęła się 3 września 2021 roku, czyli z chwilą wprowadzenia stanu wyjątkowego na wybranym obszarze województw podlaskiego i lubelskiego. Już po 72 godzinach od rozpoczęcia operacji żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili wszystkie 115 miejscowości znajdujących się wówczas w strefie objętej stanem wyjątkowym. Terytorialsi skupili się na spotkaniach z władzami lokalnymi oraz mieszkańcami. Odwiedzili także domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo- lecznicze oraz dom dziecka. Ich zadaniem była ocena zakresu ewentualnego wsparcia mieszkańców oraz monitorowanie sytuacji.

Dowództwo WOT uruchomiło telefoniczną linię wsparcia, która poprzez rzetelne udzielanie informacji, miała służyć stabilizacji nastrojów lokalnej społeczności oraz oferować pomoc psychologiczną.

Personel dziewięciu urzędów (gminnych i miejskich) został przeszkolony przez Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT z zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Podsumowując, w okresie od 3 września 2021 roku do końca lutego 2022 roku największe natężenie działań WOT miało miejsce w głębi strefy nadgranicznej.

Po wybuchu wojny na Ukrainie doszło do zmiany rejonu działań WOT

Terytorialsi zluzowali pododdziały wojsk operacyjnych, aby rozpocząć służbę bezpośrednio na odcinku granicy polsko- białoruskiej.

Do ochrony granicy RP terytorialsi powoływani są w trybie ochotniczym. W województwie podlaskim we wsparcie Straży Granicznej zaangażowani są również żołnierze WOT z województw: podkarpackiego, warmińsko- mazurskiego, mazowieckiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz zachodniopomorskiego. Dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest jednocześnie dowódcą zgrupowania zadaniowego sił WOT działających w Podlaskiem.

Terytorialsi prowadzą patrole piesze oraz mobilne. Wykorzystują do obserwacji sprzęt optoelektroniczny, w tym noktowizory oraz termowizję. Sytuacja jest także monitorowana z powietrza za pomocą bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. W zapewnieniu ochrony zewnętrznej granicy UE żołnierze WOT współdziałają z funkcjonariuszami SG oraz wojskami operacyjnymi.

W kulminacyjnym momencie na Podlasiu i Lubelszczyźnie w ochronę granicy polsko-białoruskiej zaangażowanych było 2 000 terytorialsów.

 

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy