Orla. Przez ASF usypiają 8 tysięcy świń

Ponad 8 tys. świń znajdowało się w gospodarstwie w gminie Orla, w którym wyznaczono trzecie w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce – poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Wirusa stwierdzono na podstawie wyników badań

Wirusa stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

 ,,To duże gospodarstwo, znajduje się w nim ponad 8 tys. świń, dokładnie 8012. W piątek podjęto decyzję o uśpieniu i utylizacji zwierząt. Likwidacja ogniska potrwa kilka dni”.– powiedział w piątek zastępca podlaskiego lekarza weterynarii Andrzej Bryczkowski.

Gospodarstwo w pełni przestrzegało zasad bioasekuracji i w trwają intensywne badania, jak ASF mógł przeniknąć do tak dobrze zabezpieczonego gospodarstwa” – dodał Andrzej Bryczkowski.

Wojewoda podlaski ma wydać rozporządzenie o wyznaczeniu kilkukilometrowych stref wokół gospodarstwa. Jeśli tak się stanie, będą tam obowiązywały ograniczenia.

Służby weterynaryjne sprawdzą gospodarstwa, które znajdują się w tych strefach. Będą badały stan zdrowia zwierząt.

Wirus ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r.

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas ogniska tej choroby wykryto w naszym kraju w województwach podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i mazowieckim. Odnotowywane są też wciąż przypadki ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików).

Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

Red. OKO

Fot. Phil H.

na podst. PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy