PGE Dystrybucja modernizuje stację w Łomży


PGE Dystrybucja modernizuje stację w Łomży

Białostocki Oddział Spółki osiągnął półmetek prac związanych z modernizacją stacji transformatorowej 110/15 kV Łomża 2. Dotychczas stacja zasilana była dwiema liniami 110 kV z Łomży 1 i linią Ostrołęka – Kolno, która jest tzw. trójnikiem łączącym linie z Ostrołęki, Kolna i Łomży 2 w okolicy miejscowości Nowogród.

Bezpośrednim powodem modernizacji były problemy z utrzymaniem odpowiedniego stanu technicznego starzejących się urządzeń rozdzielni.

Już kilka lat temu, z uwagi na wzrost obciążenia, rozpoczęto wstępne działania modernizacyjne na stacji Łomża 2. Zastąpiono dwa transformatory o mocy 16 MVA jednostkami o wyższej mocy – 25 MVA. Natomiast podczas obecnie prowadzonej modernizacji rozbudowie podlega rozdzielnia 110 kV o dodatkowe pole liniowe 110 kV. Równolegle z modernizacją stacji Łomża 2 prowadzone są prace zmierzające do podziału trójnika Łomża 2/Ostrołęka/Kolno na dwie odrębne linie: Łomża 2–Ostrołęka i Łomża 2–Kolno – informuje Agnieszka Bajerska z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok

Taki podział pozwoli na wprowadzenie do stacji Łomża 2 dodatkowej linii 110 kV, co przełoży się na poprawę pewności zasilania odbiorców.

Po modernizacji stacja Łomża 2 będzie zasilana 3 liniami 110 kV z Ostrołęki, Kolna i Łomży 1. Taki układ zasilania zapewnia pewne i stabilne dostawy energii i stwarza dogodne warunki do rozwoju regionu. Na stacji zastosowana będzie tradycyjna napowietrzna aparatura. Dotychczasowa, Elektroenergetyczna Automatyka Zabezpieczeniowa (EAZ) rozdzielni 110 kV zostanie zastąpiona nowoczesnymi urządzeniami cyfrowymi, współpracującymi z systemem telemechaniki. Stacja, dzięki nowoczesnym układom EAZ i systemowi telemechaniki, zostanie w pełni zautomatyzowana i stanie się stacją bezobsługową – dodaje Agnieszka Bajerska.

Dotychczasowy koszt inwestycji to 5,6 mln zł, natomiast cała kwota poniesiona na inwestycje wyniesie blisko 11 mln zł.

 

Red. M.L.

Fot. PGE Dystrybucja S.A.

PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy