,,Piątkę dla zwierząt” przyjął Sejm. Teraz czas na Senat.


Piątka dla zwierząt. Posłowie zagłosowali nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Teraz ustawa trafi do Senatu a potem podpisać musi ją jeszcze Prezydent RP Andrzej Duda.

Sejm znowelizował ustawę o ochronie zwierząt. Zawiera ona m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny ( ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych). Wprowadza zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych. Zmiany zakładają też m.in. wykluczenie cyrków z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

W nocy z czwartku na piątek posłowie zagłosowali nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. 356 posłów było „za” przy 75 głosach „przeciw”. Wstrzymało się 18 osób.

Podczas głosowania nad całością nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt 38 posłów z klubu parlamentarnego PiS było „przeciw” (m.in. Zbigniew Ziobro), 15 „wstrzymało się” od głosu (m.in. Jarosław Gowin, Jacek Żalek, Kamil Bortniczuk).

Przeciwko ustawie głosował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Za nowelizacją zagłosował również cały klub Lewica (48 posłów) oraz 128 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, w której 4 posłów było przeciw, a od głosu wstrzymała się Iwona Kowalska. Przeciwko głosował cały klub Konfederacja oraz 22 posłów klubu PSL-Kukiz15. Paweł Kukiz oraz Stanisław Żuk (obaj PSL-Kukiz15) zagłosowali za nowelizacją, a dwóch ich klubowych kolegów (Marek Biernacki i Paweł Szramka) wstrzymało się od głosu.

Głosowanie zaogniło i tak napiętą atmosferę w Zjednoczonej Prawicy. W kuluarach sejmowych mówi się o przyśpieszonych wyborach. PiS może też utworzyć rząd mniejszościowy szukając poparcia opozycji przy uchwalaniu konkretnych ustaw.

Red. OKO

Fot. Sejm

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy