Pierwszy raz w historii nie został wyłoniony zwycięzca Młodzieżowego Słowa Roku. Najpopularniejsze hasła były wulgarne

Jeszcze niedawno na łamach naszego portalu tłumaczyliśmy, co oznaczają wybrane “młodzieżowe” słowa zgłoszone do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku – a już plebiscyt się zakończył. Mimo ogromnej popularności, pierwszy raz w historii nie wyłoniono zwycięskiego słowa. Dlaczego?  

 

Najczęściej pojawiające się słowa były wulgarne lub nawołujące do nietolerancji. 

W miniony piątek kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2020 wydała oświadczenie, że po raz pierwszy w historii, werdykt nie zostanie ogłoszony. Wszystko z powodu pięciu najpopularniejszych słów zgłaszanych do konkursu. Najczęściej zgłaszane słowa to nazwisko znanego polityka partii rządzącej (które zaczyna się na “S” a prawdopodobnie kończy na “asin” 😉 ), wulgaryzmy oraz “nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie”. Wśród najczęściej zgłaszanej piątki pojawiło się również słowo “spewuenić”, które jest odpowiedzią młodego pokolenia na poprzednią decyzję PWN-u, oraz hasła obrażające partię rządzącą. 

Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, odnoszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska). Z tych powodów kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020” – pisze kapituła PWN w swoim oficjalnym komunikacie. 

Jednocześnie, plebiscyt cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, było 194 tysiące zgłoszeń. 

 

Słowa, które miały szansę wygrać, odnoszą się do aktualnych nastrojów społecznych 

A konkretniej – społecznego rozłamu. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jedne z najpopularniejszych haseł były tym samym, co możemy usłyszeć lub zobaczyć na transparentach – mocną krytyką wymierzoną w partię rządzącą. W plebiscycie pojawiały się wulgarne słowa na W oraz J – zastępowane również sławnymi “ośmioma gwiazdami”. Z uwagi na to, jak liczebne były ostatnie strajki i jak mocno hasła na nich głoszone przebiły się do mediów (szczególnie do Internetu), nie ma co się dziwić, że były jednymi z najpopularniejszych w konkursie. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zgłaszać słowa mógł każdy. Nie powinna dziwić też decyzja kapituły, która jak sama zaznacza: 

“Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować” 

 

“Spewuenić” jako odpowiedź na decyzję w sprawie “julki” 

W niedawnym artykule tłumaczyliśmy, skąd pochodzi słowo “julka”. Nie chodzi bowiem o popularne imię żeńskie, tylko o dziewczynę z liberalnymi lub lewicowymi poglądami, która jest zamknięta na jakąkolwiek dyskusję. Wariacją tego słowa jest “Julka z Twittera”. To właśnie na portalu “Twitter”, “julki” są najbardziej aktywne. Określenie to ma wydźwięk pejoratywny i jest stosowane zazwyczaj w celu wyśmiania lub dyskredytacji. Z tego powodu kapituła postanowiła dyskwalifikować dane słowo z plebiscytu. 

Nie wszystkim to się jednak spodobało. Część uznała decyzję PWN-u jako mocno subiektywną i potraktowaną ideologicznymi przekonaniami. Dlatego też powstało słowo “spewuenić”, co dokładnie oznacza “nie uznać demokratycznych wyników własnego konkursu, ponieważ nie zgadzają się one z ideologią autora konkursu”. Jak widać, takich osób musiało być wiele, skoro wyraz dostał się – teoretycznie – na podium. 

Pod postem na facebooku “PWN Moc wiedzy”, na którym również została wrzucona informacja o braku zwycięzców, nie brakowało krytycznych komentarzy: 

“Niezależna kapituła? Oj tam, wiemy wszyscy, jaka ona była niezależna. Powtarzanie tego co chwila nie sprawi, że taka się stanie, tak jak powtarzanie, że 2+2=5 nie oznacza, że taki będzie wynik równania. Spewueniliście, taka prawda, drodzy Państwo – a czasownik po raz kolejny świetnie nadaje się do opisania Państwa postawy” – pisze Max Kryk. 

“Robicie plebiscyt, w którym ludzie decydują o zwycięstwie danego słowa. Nie spodobał Wam się wynik i unieważniacie? Coś tu jest nie tak” – twierdzi Sara Kryjak 

Pojawiały się również komentarze przychylne decyzji kapituły: 

“Popieram Wasze stanowisko, lepiej tego ująć się nie da: 

„W sytuacji, w której wyśmiewane „julki” są bite na ulicach, kapituła plebiscytu na mocy regulaminu zdecydowała, że nie wygra słowo wyśmiewające czyjeś poglądy”. 

U mnie macie serduszko, łezkę wzruszenia i ocean szacunku” – chwali Inga Pężyrka Munko 

  

Jedno słowo zostało jednak wyróżnione 

Chodzi o “tozależyzm”, zgłoszony ponad 300 razy. Pochodzi ono od Szymona Pękali z kanału “Wojna Idei”. Jest to “idea mówiąca o tym, że nic nie jest takie, jak się wydaje”. Co ciekawe, nie jest to wcale nowe słowo. W mediach społecznościowych wyżej wymieniony twórca stosuje je już przynajmniej od 6 lat. Jednak dopiero w tym roku zostało zgłoszone. 

“Rzeczownik utworzono od konstrukcji składniowej z dodatkiem przyrostka abstrakcyjnego –yzm, tak jak niegdyś tumiwisizm. Tozależyzm, w odróżnieniu od tumiwisizmu, jest jednak przynajmniej w pewnym stopniu pożyteczny, chroni nas przed kategorycznością osądu” – tłumaczy kapituła plebiscytu. 

 

Ostateczna decyzja jury jest niewątpliwie kontrowersyjna. To pierwsza taka sytuacja w historii plebiscytu. A wy jak sądzicie – czy decyzja kapituły była słuszna? Podzielcie się z nami swoimi uwagami w komentarzach 🙂 

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Unsplash.com

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy