Podlascy Terytorialsi podsumowali 2020 rok

Od utworzenia 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej mijający rok był najbardziej intensywny. Oto najważniejsze liczby obrazujące zaangażowanie Terytorialsów w 2020 roku ?

1. polski medal dla brytyjskiego żołnierza służącego w Polsce w ramach sił NATO został wręczony 13 października w Białymstoku.

Otrzymał go mjr Luke Dodington, dowódca pododdziału „Legion Troop” z Pułku Lekkiej Piechoty „The Light Dragoons”. Srebrny Medal Wojska Polskiego został przyznany w uznaniu zasług za kreatywne wspieranie na arenie międzynarodowej pokojowej działalności sił zbrojnych oraz rozwój potencjału obronnego RP. W imieniu ministra obrony narodowej odznaczenie wręczył dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski.

5 tyle odbyło się przysiąg wojskowych.

W tym roku dołączyli do nas m.in. uczniowie, studenci, medycy (w tym ratownicy, pielęgniarki, opiekuni medyczni), informatycy, nauczyciele, kierowcy oraz reprezentantka Polski w short track na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang i reprezentantka Polski w kajakarstwie klasycznym. W 1 Podlaskiej Brygadzie OT służy ponad 2 000 żołnierzy.

7,5 kg waży lekki moździerz piechoty LMP-2017, jedna z tegorocznych nowości w uzbrojeniu WOT.

To ponad 11 kg mniej niż wycofywany moździerz LM-60. Niska masa oraz niewielkie rozmiary przekładają się na jego dużą mobilność, co jest niewątpliwym atutem dla lekkiej piechoty.

15% kobiet pełni służbę w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Na przestrzeni roku odsetek Pań wzrósł o około 2%.

19 kombatantów z województwa podlaskiego jest pod opieką Terytorialsów.

Żołnierze są w stałym kontakcie telefonicznym z kombatantami i reagują na ich bieżące potrzeby (np. pomoc w zakupach). Objęcie kombatantów dodatkową opieką było jednym z pierwszych zadań zrealizowanych podczas operacji przeciwkryzysowej.

29 lat mają litewskie Ochotnicze Siły Obrony Kraju (KASP), partnerska formacja 1 Podlaskiej Brygady OT.

Brygada z Białegostoku jest jedyną w WOT, która graniczy z krajem partnerskim. W 2021 roku KASP będzie obchodzić jubileusz 30-lecia funkcjonowania.

38 dni trwała służba żołnierzy w szpitalu tymczasowym na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Terytorialsi pracowali przy rozładunku, montażu, ustawianiu sprzętu i mebli medycznych, dostarczali środki ochrony indywidualnej personelowi medycznemu oraz paczki od rodzin kierowane do pacjentów. Żołnierze 1PBOT byli także zaangażowani przy budowie szpitali tymczasowych w Białymstoku.

41 dni zajęły działania Terytorialsów w Biebrzańskim Parku Narodowym.

W największą od 1992 roku akcję gaśniczą, już drugiego dnia, zaangażowali się operatorzy bezzałogowych statków powietrznych Flyeye. Dostarczali bezcenne dane (np. obszar objęty pożarem, kierunek rozprzestrzeniania się ognia) do sztabu straży pożarnej. Terytorialsi walczyli też z pożarem na ziemi – rozwinęli kilkukilometrową magistralę z węży dostarczających wodę, zapewniali przejezdność dróg dojazdowych dla pojazdów ratowniczych. Po zakończeniu akcji gaśniczej Terytorialsi patrolowali pogorzelisko przez 24 godziny na dobę.

60% Terytorialsów zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę.

Prawie 70% żołnierzy ma wykształcenie wyższe i średnie, a 2/3 jest w wieku 18-35 lat.

80 lat temu ówczesny major Władysław Liniarski przybył na teren województwa białostockiego z misją służby w strukturach lokalnego Okręgu Związku Walki Zbrojnej.

Od stycznia 1941 roku został faktycznym Komendantem Okręgu Białystok ZWZ.

Pełnił tę służbę najdłużej ze wszystkich komendantów i dowódców okręgów ZWZ-AK. Od 2017 roku gen. bryg. Władysław Liniarski jest patronem 1 Podlaskiej Brygady OT.

114 godzin lotów (w dzień i w nocy) wykonali operatorzy bezzałogowych statków powietrznych Flyeye.

Możliwości BSP były sprawdzane zarówno podczas lotów treningowych, ćwiczeń międzynarodowych z Batalionową Grupą Bojową NATO w Polsce (pk. Bull Run i Masurian Lightning) oraz akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym.

300 dni minęło od początku zaangażowania Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym 1 Podlaskiej Brygady OT, w działania przeciwkryzysowe związane z zapobieganiem transmisji COVID-19.

530 ton żywności dostarczyli podlascy Terytorialsi wspierając ośrodki pomocy społecznej, instytucje pozarządowe, fundacje i Caritas.

628 litrów krwi oraz prawie 9 litrów osocza ozdrowieńców oddali żołnierze 1PBOT.

3740 połączeń obsłużyła infolinia wsparcia psychologicznego WOT.

W realizację tego projektu zaangażowani byli też psychologowie z 1 Podlaskiej Brygady OT.

2000 karabinków GROT znajduje się na wyposażeniu 1 Podlaskiej Brygady OT.

Jest to obecnie podstawowa broń Terytorialsów. W tym roku wdrożone do służby zostały także pistolety VIS100 oraz hełmy HP-05.

5669 wniosków o wsparcie zostało skierowanych do 1 Podlaskiej Brygady OT za pomocą aplikacji „Platforma wsparcia WOT” przez placówki medyczne, samorządy, organizacje pozarządowe, fundacje i inne podmioty.

40 000 wymazów na obecność COVID-19 pobrali od 31 marca br. żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT.

Działania w tym obszarze wykraczały poza rejon województwa podlaskiego. Terytorialsi wspierali swoich kolegów m.in. z Mazowsza i Śląska.

Red. M.L.

Fot. DWOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy