Podlascy żołnierze WOT dostali zestawy pocisków Javelin

Podlascy żołnierze WOT dostali zestawy pocisków Javelin

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, jako jedna z pierwszych w Wojskach Obrony Terytorialnej, otrzymała zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

Zgoda na sprzedaż Polsce przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin udzielona została przez amerykański Departament Stanu w marcu 2020 roku. Już kilka miesięcy później podlascy terytorialsi rozpoczęli cykl szkoleń przygotowujących do ich przyjęcia oraz wykorzystywania tego uzbrojenia. Znaczącą rolę odegrała tu współpraca z Batalionową Grupą Bojową NATO.

W ostatnich tygodniach jest to kolejne wzmocnienie potencjału bojowego 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Niedawno brygada otrzymała System Amunicji Krążącej WARMATE (tzw. drony kamikaze).

Ppk Javelin to system typu „odpal i zapomnij”. W jego skład wchodzi jednostka dowodzenia i odpalania (CLU – Command Launch Unit) oraz jednostka odpalania. Masa zestawu wynosi nieco ponad 24 kg. Zasięg, w zależności od wersji, wynosi do 4750 metrów. Pociski mogą atakować cele ogniem bezpośrednim lub z góry – uderzając w najmniej chronione pancerza np. czołgu. Z danych publikowanych przez USA wynika, że Siły Zbrojne Ukrainy za pomocą ppk Javelin trafiały cele z blisko 90% skutecznością.

Red. OKO

Fot. WOT

1PBOT

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy